Tyli problema, kurią dažnas nešiojasi metų metus: kas slepiasi po vitamino B12 trūkumu?

Aleksandra
Sukūrė
4 min. skaitymo

Jautiesi lyg su išjungta baterija, nors miego pakanka? Liežuvis lyg perštintis, o oda blyški ir jautri net vėjui? Nervingumas pasiekia lygį, kai net eilė parduotuvėje erzina? Visa tai gali būti ne dėl streso ar metų laiko. Kartais priežastis kur kas paprastesnė – trūksta vitamino B12.

Ši medžiaga nėra kažkokia ezoterinė naujiena – ją žino visi. Bet retas įsiklauso į tai, ką reiškia jos stygius organizme, ypač jei tai tęsiasi ne savaites, o mėnesius ar net metus. Ir nors dažnai galvojama, kad B12 problema aktuali tik veganams – praktika rodo ką kita.

„Man trūko oro ir jėgų, bet tyrimai rodė, kad viskas gerai“

Šita istorija pasikartoja dažniau nei manai. Energijos nėra, atmintis kaip persijunginėjanti radija, o viduje tvyro kažkas tarp nerimo ir apatijos. Atlieki bendrus kraujo tyrimus – viskas atrodo tvarkoje. Bet niekas nepasiūlo patikrinti B12 lygio.

Kai šio vitamino pradeda trūkti, simptomai gali būti apgaulingi:

  • nuolatinis nuovargis net be fizinio krūvio
  • blyški ar gelsva oda
  • dūžtančios nuotaikos be aiškios priežasties
  • liežuvio jautrumas, perštėjimas
  • galvos svaigimas ar net „eismo pojūčio“ praradimas
  • atminties spragos, sumišimas, migla galvoje

Ir būtent todėl, kad šie požymiai gali būti priskirti „nerimui“, „miego stokai“ ar „rudens liūdesiui“, žmonės metų metais gyvena manydami, kad „čia tokia fazė“.

Kodėl to trūksta net valgančiam mėsą?

Nors B12 dažniausiai siejamas su gyvūninės kilmės produktais, jo pasisavinimas priklauso ne tik nuo mitybos. Kad jis įsisavintųsi, reikalinga sveika skrandžio gleivinė, tam tikras fermentas (intrinsic factor), o žarnynas turi veikti sklandžiai. Jei nors vienas iš šių etapų stringa – organizmas ima kaupti trūkumą.

Tai reiškia, kad net mėsą valgantis žmogus gali turėti B12 stoką. Ypač jei jis vartoja rūgštingumą mažinančius vaistus, turi skrandžio uždegimų istoriją ar žarnyno sutrikimų.

Kada verta reaguoti?

Jei bent keli iš anksčiau minėtų simptomų pasikartoja dažnai – verta pasidomėti B12 papildymu. Geriausia tai daryti pasikonsultavus su gydytoju ar vaistininku, o dar paprasčiau – pradėti nuo švelnaus papildų režimo, stebint savijautą.

Vienas iš Lietuvoje vertinamų variantų – Dr. Wolz linijos produktai. Jie sukurti remiantis naujausiais moksliniais principais, o svarbiausia – jų sudėtys aiškios ir be perteklinių „užpildų“.

Tarp jų išsiskiria Dr. Wolz Kinderimmun, pritaikytas vaikams, bet mėgstamas ir jautresnius skrandžius turinčių suaugusių. Jame yra ne tik B12, bet ir kitų organizmui reikalingų medžiagų, kurios padeda palaikyti imuninę sistemą, nuotaiką, nervinę pusiausvyrą.

Ar galima papildyti B12 per maistą?

Galima – tačiau dažnu atveju tai nepakankama. Jei organizmas neįsisavina B12 iš maisto (dėl fermentų trūkumo ar virškinimo problemų), net ir kasdienis jautienos kepsnys nepadės. Tokiais atvejais reikalingi papildai – skysti, kapsuliniai ar tirpūs.

Taip pat svarbu žinoti, kad B12 papildymas saugus net ir tiems, kurių rodikliai yra ties norma – perdozuoti jo praktiškai neįmanoma. Tai reiškia, kad rizika mažesnė nei kasdien geriant papildomą kavą.

Kiek laiko užtrunka jaustis geriau?

Kai B12 trūksta ilgai, organizmui reikia laiko atsistatyti. Paprastai pirmieji ženklai (energija, nuotaika, aiškesnė galva) pasijunta po 1–2 savaičių, jei vartojama tinkama dozė ir forma. Svarbiausia – tęstinumas.

Daugelis daro klaidą: pradeda, pajunta pagerėjimą ir meta. O organizmas vis dar būna skolingas. Reikia bent 2–3 mėnesių, kad B12 kiekiai stabilizuotųsi, o smegenys, nervai ir raumenys sugrįžtų į balansą.Jei ieškai tikrai kokybiškų papildų be perteklinių pažadų – peržiūrėk https://www.vitaminlab.lt/ siūlomą Dr. Wolz liniją. Kartais nuovargio priežastis slypi ne gyvenimo tempuose, o trūkstamoje molekulėje. Ir kai ją sugrąžini – pasaulis vėl tampa aiškesnis.

Palikite komentarą