BRAT dieta: ką galima valgyti, ko vengti, ar tai sveika ir kaip pradėti

Aleksandra
Sukūrė
9 min. skaitymo

BRAT dieta – tai iš bananų, ryžių, obuolių padažo ir skrebučių sudarytas mitybos režimas, skirtas virškinimo sutrikimams palengvinti ir lengvai virškinamas. Tačiau joje trūksta pagrindinių maistinių medžiagų, todėl gali kilti abejonių dėl ilgalaikės sveikatos būklės.

Į BRAT dietą įtraukti maisto produktai, dalykai, kurių reikia vengti laikantis BRAT dietos, ir patarimai, kaip grįžti prie subalansuotos mitybos, kad būtų užtikrinta optimali savijauta, pateikiami šiame įraše.

Ką galite valgyti pagal BRAT dietą?

BRAT dietą pirmiausia sudaro keturi pagrindiniai produktai: bananai, ryžiai, obuolių padažas ir skrebučiai. Šie maisto produktai pasirinkti dėl lengvo virškinamumo ir mažo skaidulų kiekio, todėl yra švelnūs skrandžiui. Be pagrindinių maisto produktų, taip pat galima vartoti paprastus krekerius, avižinius dribsnius, kvietinę grietinėlę, paprastus makaronus ir želatiną.

Hidratacijai palaikyti svarbu gerti vandenį, rekomenduojama vartoti švelnius skysčius, pavyzdžiui, silpną arbatą ir atskiestas vaisių sultis. Taip pat gali būti naudojami elektrolitų tirpalai vaikams.

Pasveikus galima palaipsniui vėl pradėti vartoti baltymus, pradedant nuo keptos paukštienos, neriebaus jogurto, švelnaus tofu, gerai išvirtos žuvies ir minkštai virtų kiaušinių. Toks struktūruotas požiūris leidžia palaipsniui grįžti prie įprastos mitybos, kartu užtikrinant komfortą ir saugumą sveikimo metu.

Ko vengti laikantis BRAT dietos?

Maisto produktai, kurių reikia vengti laikantis BRAT dietos, yra pieno produktai, keptas ir riebus maistas, ribotas baltymų kiekis, žalios daržovės, citrusiniai vaisiai ir tam tikri gėrimai.

Ypač pirmosiomis dienomis problemų gali sukelti pieno produktai, pavyzdžiui, pienas ir riebus jogurtas. Kepti, riebūs ir aštrūs maisto produktai, įskaitant raudoną mėsą ir keptą paukštieną, gali dirginti virškinimo sistemą. Reikėtų atsisakyti tokių baltymų kaip kiauliena, kepsniai ir paukštiena su oda.

Žalios daržovės ir citrusiniai vaisiai, tokie kaip kopūstai, brokoliai ir apelsinai, gali sustiprinti virškinimo sutrikimus. Be to, nerekomenduojama vartoti tokių gėrimų kaip alkoholis, kava ir saldūs gėrimai, nes jie gali trukdyti atsigauti ir sukelti papildomų nemalonių pojūčių.

Ar BRAT dieta yra sveika?

BRAT dieta gali būti nepakankamai maistinga ir netinkama ilgalaikiam vartojimui. Pagal šią dietą kasdien gaunama maždaug 1250 kilodžaulių mažiau nei pagal subalansuotą mažylio mitybą, todėl kyla pavojus, kad gali trūkti energijos. Joje labai trūksta baltymų, riebalų, skaidulinių medžiagų ir esminių mikroelementų, kurie labai svarbūs sveikstant po virškinimo trakto ligų.

Ilgalaikis laikymasis gali lemti nepakankamą vaikų mitybą ir sutrikdyti augimą dėl nepakankamo maistinių medžiagų suvartojimo. Be to, nėra patikimų klinikinių tyrimų, pagrindžiančių jo veiksmingumą gydant viduriavimą ar pykinimą. Šiuolaikinės medicininės rekomendacijos rekomenduoja anksti vėl pradėti vartoti įvairų, maistingą maistą, o ne tokias ribojančias dietas kaip BRAT. Nors ji gali laikinai palengvinti ūmius simptomus, geriausia ją taikyti prižiūrint gydytojui, kad būtų išvengta per didelio vartojimo ir mitybos spragų.

Ar BRAT dieta padeda numesti svorio?

BRAT dieta negali būti tvarus svorio metimo sprendimas. Nors dėl mažo kaloringumo ši dieta gali padėti trumpam numesti svorio, dėl krakmolingų ir mažai skaidulų turinčių maisto produktų gali atsirasti maistinių medžiagų trūkumas ir padidėti alkis.

Be to, nesant pakankamai baltymų ir sveikų riebalų, žmonės gali netekti raumenų ir sulėtėti medžiagų apykaita. BRAT dieta neskatina sveikos mitybos įpročių ar porcijų kontrolės, o orientuojasi tik į kalorijų ribojimą.

Ilgalaikiam svorio reguliavimui gali prireikti subalansuotos mitybos ir sąmoningo valgymo, o to ši dieta gali nepaisyti. Apskritai BRAT dieta gali padėti trumpam numesti svorio, tačiau ji nėra tinkama ilgalaikės sėkmės strategija.

Kodėl BRAT dieta gali būti blogas pasirinkimas?

BRAT dieta gali būti ribotos maistinės vertės, todėl gali trūkti svarbiausių vitaminų ir mineralų, dėl to gali sutrikti imuninės sistemos veikla ir sumažėti energijos kiekis. Mažas skaidulų kiekis gali nepadėti palaikyti sveiko virškinimo, o tai gali pabloginti virškinimo trakto problemas.

Ilgalaikis vartojimas gali lemti nepakankamą mitybą, ypač vaikų, nes sulėtėja augimas ir pablogėja sveikimas po ligos. Be to, kai kuriuose BRAT maisto produktuose esantys FODMAP gali pabloginti specifinių virškinimo sutrikimų turinčių asmenų simptomus. Apskritai, pasenusi ir pernelyg ribojanti BRAT dieta stokoja šiuolaikinio klinikinio pagrindimo, todėl, norint užtikrinti optimalią sveikatą, būtina laikytis labiau subalansuotos ir įvairios mitybos.

Kaip pradėti laikytis BRAT dietos?

Norėdami veiksmingai pradėti laikytis BRAT dietos, pirmenybę teikite skaidraus skysčio vartojimui pirmąsias 24-48 valandas po ligos. Tai gali būti ledo drožlės, ledinukai, ledinukai, vanduo, obuolių sultys arba sultinys. Jei gresia dehidratacija, patartina vartoti elektrolitų turinčių sportinių gėrimų.

Pasibaigus pradiniam laikotarpiui, palaipsniui pradėkite vartoti pagrindinius BRAT produktus – bananus, ryžius, obuolių padažą ir skrebučius – kartu su mažai skaidulų turinčiais maisto produktais, pavyzdžiui, krekeriais ar paprastais dribsniais. Antrąją ar trečiąją dieną į mitybos racioną galima įtraukti virtas bulves, paprastus makaronus, minkštai virtus kiaušinius ir gerai išvirtas daržoves. Labai svarbu dažnai gurkšnoti geriamąjį vandenį ir kas 2-3 valandas vartoti nedidelį maistą. Progresuokite tik tuo atveju, jei simptomų nėra 24 valandas, kruopščiai kramtykite maistą ir iš pradžių venkite žalių produktų.

Ar BRAT dieta veikia?

BRAT dieta negali būti tvarus ar mitybos požiūriu tinkamas sprendimas virškinamojo trakto problemoms spręsti. Nors ji gali trumpam palengvinti virškinamojo trakto sutrikimus, nes yra nesaldi, trūksta klinikinių įrodymų, patvirtinančių jos ilgalaikį veiksmingumą.

Amerikos pediatrų akademija nerekomenduoja šios dietos, motyvuodama nepakankamais įrodymais ir galimu nepakankamos mitybos pavojumi, ypač vaikams. Ilgalaikis dietos vartojimas gali lemti mitybos trūkumą ir komplikacijas, atitolinti pasveikimą.

Dabar sveikatos organizacijos rekomenduoja vietoj ribojančių dietų, tokių kaip BRAT, vartoti subalansuotą maistą ir geriamąjį vandenį. Nors ši dieta gali suteikti laikiną komfortą, jos nerekomenduojama laikytis ilgą laiką.

Ar galima gerti kavą laikantis BRAT dietos?

Laikantis BRAT dietos paprastai kavos gerti negalima dėl joje esančio kofeino kiekio. Šioje dietoje pabrėžiamas švelnus, nestimuliuojantis maistas, padedantis atsigauti po virškinimo trakto problemų. Kofeinas gali dirginti skrandžio gleivinę, sustiprinti pykinimą ir apsunkinti virškinimą, todėl kava ir gazuoti gėrimai su kofeinu yra netinkami.

Šis apribojimas taikomas tiek įprastai, tiek šaltai ruošiamai kavai. Nors kava be kofeino gali būti įtraukta į vėlesnius etapus, standartinė kava iš pradžių griežtai draudžiama. Be to, diuretinis kavos poveikis gali sukelti dehidrataciją, ypač ligos metu, kai skysčių netenkama.

Vietoj to rekomenduojama rinktis tokias alternatyvas kaip žolelių arbatos, skaidrūs sultiniai ir gazuoti gėrimai be kofeino, kad būtų palaikomas vandens vartojimas ir atsigavimas be neigiamo kofeino poveikio.

Ar BRAT dietos metu leidžiama vartoti avižinius dribsnius ir ryžius?

Avižiniai dribsniai ir ryžiai yra neatsiejami BRAT dietos komponentai. Balti ryžiai yra aiškiai nurodyti, o avižiniai dribsniai leidžiami, kai toleruojami skaidrūs skysčiai. Abiejuose maisto produktuose gali būti mažai skaidulų ir riebalų, todėl jie gali palengvinti virškinimą tiems, kurie sveiksta po virškinimo trakto sutrikimų.

Ryžius reikėtų virti be aliejaus ir prieskonių, o avižinius dribsnius ruošti su vandeniu, vengti pieno ir aromatizuotų produktų. Iš pradžių rekomenduojama valgyti mažomis porcijomis, kad būtų galima įvertinti toleranciją. Šie maisto produktai gali padėti pereiti nuo skysčių prie kietesnių produktų, tačiau jų nereikėtų vartoti ilgiau nei ūminėje fazėje, kad būtų išvengta maistinių medžiagų trūkumo. Jei ryžiai ar avižiniai dribsniai blogai toleruojami, galima apsvarstyti alternatyvas, pavyzdžiui, krekerius.

Kitos panašios dietos, kurias galite išbandyti

Alternatyvios dietos, kurios gali būti panašios į BRAT dietą, yra Paleo BRAT dieta, Tradicinė becukrė dieta ir Sick-Day dieta.

Paleo BRAT alternatyva gali pabrėžti priešuždegiminius ingredientus, bananus, virtas daržoves ir kaulų sultinį, vengdama grūdų ir perdirbtų cukrų, kurie gali padidinti maistinių medžiagų tankį ir palaikyti imuninę sveikatą.

Tradicinė Bland dieta gali suteikti platesnį maisto produktų asortimentą, įskaitant virtus kiaušinius ir paprastą jogurtą, todėl ji tinka lėtinėms virškinamojo trakto ligoms gydyti; ji riboja žalias daržoves ir aštrų maistą.

Galiausiai, sergančiųjų dietos metu daugiausia dėmesio gali būti skiriama geriamam vandeniui ir paprastiems maisto produktams, tokiems kaip skaidrus sultinys ir želatinos desertai, taip užtikrinant komfortą ligos metu.

Kiekviena iš šių dietų gali padėti atsigauti po virškinimo trakto sutrikimų ir suteikti daugiau maistinės įvairovės nei BRAT dieta.

Palikite komentarą