Cholangitas yra būklė, kuriai būdingas tulžies latakų uždegimas, dažnai sukeltas infekcijų, tulžies akmenų ar kitų kliūčių. Simptomai gali būti aštrus pilvo skausmas, karščiavimas, gelta, o negydant gali kilti komplikacijų.
Cholangito simptomai, priežastys, gydymo galimybės ir prevencijos strategijos nagrinėjamos šiame pranešime.
Trumpai
- Cholangito simptomai: aštrus viršutinės dešinės pilvo dalies skausmas, karščiavimas, šaltkrėtis, gelta, nuovargis ir sumišimas sunkiais atvejais.
- Dažniausios cholangito priežastys yra bakterinės infekcijos, tulžies latakų obstrukcija, tulžies pūslės akmenys, navikai ir autoimuninės ligos.
- Gydymas paprastai apima plataus spektro antibiotikus, hidrataciją, skausmo malšinimą ir tulžies latakų drenažo procedūras, pavyzdžiui, ERCP.
- Prevencijos strategijos apima gerą higieną, kepenų sveikatos priežiūrą, reguliarius fizinius pratimus, subalansuotą mitybą ir šeimos istorijos žinojimą.
- Vaistažolių papildai, pavyzdžiui, pieno raugerškis ir ciberžolė, kartu su priešuždegimine dieta, kurioje gausu antioksidantų, gali suteikti priešuždegiminės naudos.
Simptomai
Cholangitas gali pasireikšti tokiais simptomais kaip aštrus skausmas viršutinėje dešinėje pilvo dalyje, karščiavimas, šaltkrėtis ir gelta. Šis derinys vadinamas Šarko triada. Be to, sumišimas arba šoko požymiai gali rodyti kritinę būseną, vadinamą Reynoldso pentada.
Lėtiniais atvejais simptomai gali būti nuovargis, odos niežulys ir nuolatinis pilvo skausmas. Taip pat galite pastebėti tamsų šlapimą, molio spalvos išmatas ir patinusias pėdas. Ligai progresuojant gali pasireikšti raumenų skausmas, nuotaikos pokyčiai ir svorio kritimas – visa tai gali smarkiai paveikti jūsų kasdienį gyvenimą. Pajutus šiuos simptomus, svarbu kreiptis į gydytoją.
Priežastys
Cholangitą gali sukelti keli veiksniai, pirmiausia bakterinės infekcijos ir tulžies latakų obstrukcija. Užsikimšus tulžies latakams, gali padaugėti bakterijų, kurių dažniausi kaltininkai yra *Escherichia coli* ir *Klebsiella*. Infekcijos gali kilti dėl grįžtančio srauto iš plonosios žarnos arba užterštų medicininių instrumentų procedūrų metu.
Pagrindinė tulžies latakų nepraeinamumo priežastis gali būti tulžies akmenys, tačiau didelę įtaką gali turėti ir navikai bei susiaurėjimai. Tulžies latakus gali pažeisti ir autoimuninės ligos, pavyzdžiui, pirminis tulžies cholangitas.
Procedūrinės komplikacijos, pavyzdžiui, netinkama sterilizacija ERCP metu, gali sukelti infekcijas. Neobstrukcinės priežastys, pavyzdžiui, tam tikri vaistai ar genetinis polinkis, taip pat gali turėti įtakos cholangito išsivystymui. Šių priežasčių supratimas gali padėti išsiaiškinti ligos sudėtingumą.
Gydymas
Gydant cholangitą būtina laiku įsikišti, kad būtų išvengta komplikacijų ir pasveikstama. Gydymas paprastai pradedamas plataus veikimo spektro antibiotikais, kurių vartojimo trukmė gali priklausyti nuo būklės sunkumo. Lengvais atvejais gali pakakti trumpo antibiotikų kurso, o vidutinio sunkumo ir sunkiais atvejais gali prireikti 5-7 dienų gydymo.
Svarbu gerti vandenį, kad būtumėte hidratuoti, o palaikomoji priežiūra, įskaitant skausmo malšinimą, yra gyvybiškai svarbi. Tulžies latakų drenažas yra būtinas, kad būtų pašalintos kliūtys, ir dažnai atliekamas ERCP, kurio metu taip pat gali būti dedamas stentas. Sunkiais atvejais gali prireikti skubių procedūrų. Gydymo planas gali būti koreguojamas atsižvelgiant į kultūros rezultatus ir jūsų klinikinę reakciją, taip užtikrinant, kad gausite veiksmingiausią, jūsų poreikius atitinkančią priežiūrą.
Prevencija
Cholangito profilaktika gali būti susijusi su gera higiena, užteršto maisto vengimu ir kepenų sveikatos palaikymu, atsisakant rūkymo ir saikingai vartojant alkoholį.
Reguliarūs fiziniai pratimai ir subalansuota dieta, kurioje gausu skaidulinių medžiagų, gali pagerinti bendrą savijautą. Svarbu gerti vandenį, o prireikus galima apsvarstyti galimybę vartoti maisto papildų.
Planuokite reguliarius sveikatos patikrinimus ir lankykitės pas gydytojus, kad anksti pastebėtumėte bet kokias kepenų problemas. Jei jums atliekamos invazinės tulžies procedūros, aptarkite su gydytoju antibiotikų profilaktiką. Galiausiai žinokite savo šeimos istoriją ir su amžiumi susijusią riziką, kad galėtumėte veiksmingai pritaikyti prevencijos priemones.
Vaistažolių papildai
Gydant cholangitą, žolelių papildai gali suteikti palengvėjimą ir palaikyti kepenų sveikatą. Jums gali būti naudingos tokios sudedamosios dalys kaip pieno raktažolė ir ciberžolė, nes jos pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis.
Be to, į savo mitybą įtraukdami tam tikrus maisto produktus ir gėrimus galite dar labiau pagerinti savo sveikatingumo kelionę.
Dietos, kurios gali padėti
Dietos, kurios gali padėti cholangito gijimo procese, yra Viduržemio jūros regiono dieta, priešuždegiminė dieta, mažai riebalų turinti dieta ir dieta, kurioje gausu antioksidantų.
Viduržemio jūros regiono dieta pabrėžia sveiką maistą, sveikus riebalus ir liesus baltymus, kurie gali padėti sumažinti uždegimą ir skatinti kepenų sveikatą. Priešuždegiminėje dietoje daugiausia dėmesio skiriama maisto produktams, kurie mažina uždegimą, todėl gali palengvinti simptomus ir palaikyti kepenų funkciją.
Mažai riebalų turinti dieta gali sumažinti kepenims tenkantį krūvį, nes sumažėja suvartojamų riebalų kiekis, o tai labai svarbu sergantiesiems kepenų ligomis. Galiausiai dieta, kurioje gausu antioksidantų, pavyzdžiui, vaisių ir daržovių, gali padėti kovoti su oksidaciniu stresu ir palaikyti bendrą kepenų sveikatą.
Maisto produktai ir gėrimai, kurie gali padėti
Maisto produktai ir gėrimai, kurie gali padėti gijimo procesui, yra žalioji arbata, imbieras, ciberžolė, lapiniai žalumynai, uogos, riebi žuvis, riešutai, sėklos, fermentuoti maisto produktai ir daug vandens.
Žalioji arbata ir imbieras gali sumažinti uždegimą ir pagerinti virškinimą, o ciberžolė pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis. Lapiniuose žalumynuose ir uogose gausu antioksidantų, padedančių kovoti su oksidaciniu stresu, o riebios žuvys suteikia omega-3 riebalų rūgščių, kurios būtinos kepenų sveikatai. Riešutuose ir sėklose yra sveikų riebalų ir maistingųjų medžiagų, palaikančių bendrą savijautą. Raugintuose maisto produktuose yra probiotikų, kurie gerina žarnyno sveikatą, padeda virškinimui ir detoksikacijai. Optimaliai kepenų funkcijai palaikyti labai svarbu palaikyti gerą vandens hidrataciją. Prieš pradėdami vartoti bet kokius naujus papildus ar keisti mitybą, visada pasitarkite su gydytoju.
Dažnai užduodami klausimai
Ar negydomas cholangitas gali būti pavojingas gyvybei?
Taip, negydomas cholangitas gali būti pavojingas gyvybei. Galite susidurti su rimtomis komplikacijomis, tokiomis kaip sepsis ir kelių organų nepakankamumas, dėl kurių gali smarkiai padidėti mirtingumas.
Nesiimant skubių veiksmų, infekcija gali greitai paūmėti ir sukelti tokias kritines būkles kaip sepsinis šokas ar ūminis kepenų nepakankamumas. Labai svarbu anksti atpažinti požymius ir nedelsiant kreiptis į gydytoją, kad būtų išvengta šių sunkių padarinių ir užtikrinta geresnė prognozė. Nenuvertinkite kylančios rizikos.
Ar cholangitas yra užkrečiamas, ar paveldimas?
Cholangitas nėra užkrečiamas, todėl jums nereikia nerimauti dėl jo plitimo kitiems. Jį sukelia bakterinės infekcijos, o ne perduodamos kaip virusas.
Nors ši liga nėra paveldima griežtąja prasme, pirminis biliarinis cholangitas (PBC) gali turėti genetinių veiksnių, kurie gali padidinti riziką, jei jūsų šeimoje yra tokių atvejų. Šių aspektų supratimas gali padėti imtis tinkamų sveikatos priemonių, nesibaiminant, kad tai perduosite kam nors kitam.
Kokie gyvenimo būdo pokyčiai gali padėti įveikti cholangitą?
Kad cholangitas būtų veiksmingai įveiktas, daugiausia dėmesio galite skirti subalansuotai mitybai, kurioje gausu visaverčių maisto produktų ir svarbiausių vitaminų. Svarbu gerti vandenį, o nesveikų medžiagų, tokių kaip alkoholis ir rūkymas, vengimas gali padėti pagerinti sveikatą.
Reguliarus maitinimasis gali padėti palaikyti energijos lygį, o sveiki maisto gaminimo būdai, pavyzdžiui, kepimas ant grotelių, gali turėti įtakos sveikatai. Nepamirškite reguliariai užsiimti fizine veikla ir teikti pirmenybę streso valdymui. Reguliarūs patikrinimai pas gydytoją gali padėti siekti geresnės sveikatos.
Ar yra konkrečių mitybos rekomendacijų cholangitu sergantiems pacientams?
Pacientams, sergantiems cholangitu, gali būti rekomenduojama subalansuota mityba, kurioje gausu vaisių, daržovių, neskaldytų grūdų ir liesų baltymų. Svarbu gerti geriamąjį vandenį, o siekiant sumažinti infekcijos riziką, geriausia vengti žalio ar nepakankamai termiškai apdoroto maisto.
Gali tekti riboti alkoholio vartojimą arba visiškai jo atsisakyti. Patartina pasikonsultuoti su gydytoju, kad būtų pritaikyti konkretūs mitybos poreikiai, atitinkantys jūsų sveikatos tikslus. Toks požiūris gali iš esmės palaikyti jūsų bendrą savijautą ir padėti veiksmingai valdyti jūsų būklę.
Kaip cholangitą diagnozuoja sveikatos priežiūros specialistai?
Cholangitą gali diagnozuoti gydytojai, įvertinę jūsų ligos istoriją ir atlikę fizinę apžiūrą, kad nustatytų rizikos veiksnius ir simptomus. Jie gali patikrinti, ar nėra sisteminės infekcijos požymių, tokių kaip karščiavimas ir šaltkrėtis.
Laboratoriniai tyrimai, įskaitant bendrą kraujo tyrimą ir kepenų funkcijos tyrimus, gali padėti nustatyti infekciją. Atliekant vaizdinius tyrimus, pavyzdžiui, ultragarso ir magnetinio rezonanso cholangiopankreatografiją (MRCP), galima pamatyti tulžies nepraeinamumą. Tokios procedūros kaip endoskopinė retrogradinė cholangiopankreatografija (ERCP) gali patvirtinti diagnozę, nes leidžia tiesiogiai vizualizuoti ir paimti tulžies mėginius.