Skip to content

Galvos utėlės: Simptomai, priežastys, gydymas, prevencija

  • 8 min read

Galvos utėlės yra maži parazitiniai vabzdžiai, kurie apsikrečia galvos oda, maitinasi žmogaus krauju ir sukelia stiprų niežulį.

Gniutai – tai šių utėlių padėti kiaušiniai, dažnai randami prisitvirtinę prie plaukų sruogų.

Norint veiksmingai kovoti su šiomis utėlėmis, labai svarbu atpažinti simptomus, suprasti jų atsiradimo priežastis, žinoti, kaip jas gydyti ir užkirsti joms kelią.

Galvos utėlių simptomai ir priežastys, taip pat veiksmingiausi gydymo būdai ir prevencijos strategijos nagrinėjamos šiame įraše.

Straipsnis trumpai

  • Galvos utėlių simptomai: stiprus niežulys, raudoni iškilimai nuo įdrėskimo ir matomi gniutai ant plaukų kuokštelių netoli galvos odos.
  • Glaudus kontaktas, dalijimasis asmeniniais daiktais ir perpildyta aplinka palengvina utėlių plitimą tarp žmonių.
  • Be recepto parduodamos priemonės su piretrinu arba permetrinu veiksmingai naikina utėles; prireikus galima įsigyti receptinių preparatų.
  • Prevencinės priemonės: informuoti apie utėlių plitimą, vengti kontakto galva su galva ir reguliariai plauti asmeninius daiktus karštame vandenyje.
  • Natūralios priemonės, pavyzdžiui, arbatmedžio aliejus, ir mitybos pokyčiai, pavyzdžiui, česnakas ir obuolių actas, gali padėti sušvelninti simptomus ir sulaikyti utėles.

Simptomai

Intensyvus galvos odos niežėjimas dažnai būna pirmasis galvos utėlių užkrėtimo požymis, atsirandantis dėl alerginės reakcijos į utėlių įkandimus. Taip pat galite pastebėti mažus, raudonus iškilimus ar žaizdas ant galvos odos, atsiradusias nuo draskymo.

Mažytes, maždaug sezamo sėklos dydžio utėles gali būti sunku pastebėti. Atidžiai apžiūrėkite galvos odą, ypač už ausų ir ties kaklu. Galite aptikti gnidų – suaugusių utėlių dedamų kiaušinėlių, kurie atrodo kaip maži, balti ar gelsvi taškeliai, prisitvirtinę prie plaukų kuokštelių netoli galvos odos.

Dėl varginančio niežulio gali padidėti vaiko dirglumas arba sutrikti miegas.

Jei įtariate utėlių atsiradimą, labai svarbu veikti greitai, nes jos gali lengvai plisti tarp artimų kontaktų. Atkreipę dėmesį į šiuos simptomus, galėsite išspręsti problemą, kol ji dar neišsiplėtė.

Priežastys

Galvos utėlėmis galima užsikrėsti dėl glaudaus fizinio kontakto, ypač tarp vaikų, kurie gali dalytis asmeniniais daiktais, tokiais kaip kepurės, plaukų šepečiai ir ausinės.

Kai vaikai žaidžia kartu, jie gali lengvai perkelti utėles nuo vienos galvos ant kitos. Jei jūsų vaiko draugas turi utėlių, jie taip pat gali užsikrėsti.

Buvimas artimoje aplinkoje su užsikrėtusiu žmogumi taip pat gali paskatinti utėlių plitimą. Taip gali nutikti mokyklose, vaikų darželiuose ar net namuose.

Utėlės negali šokinėti ar skraidyti, bet gali greitai peršliaužti nuo vieno žmogaus prie kito. Jei esate perpildytoje patalpoje, patartina ieškoti utėlių požymių šalia esančiuose žmonėse.

Be to, utėlės gali plisti per užkrėstą patalynę, rankšluosčius ar drabužius.

Jei kas nors iš jūsų namiškių turi utėlių, labai svarbu šiuos daiktus išskalbti karštame vandenyje ir išdžiovinti aukštoje temperatūroje, kad būtų sunaikintos visos utėlės ir kiaušiniai.

Atminkite, kad galvinėmis utėlėmis gali užsikrėsti bet kas, nepriklausomai nuo higienos.

Supratimas, kaip utėlės plinta, gali padėti imtis prevencinių priemonių ir išlikti budriems.

Gydymas

Norėdami veiksmingai gydyti galvinių utėlių antplūdį, pradėkite nuo be recepto parduodamų priemonių, pavyzdžiui, šampūnų ar losjonų, kurių sudėtyje yra piretrinų ar permetrino.

Tepkite produktą ant sausų plaukų, kaip nurodyta instrukcijose, ir palikite jį naudoti rekomenduojamą laiką. Išskalaukite plaukus ir plonais šukomis pašalinkite negyvas utėles ir gniužulus.

Šią procedūrą gali tekti pakartoti maždaug po savaitės, kad išnaikintumėte naujai išsiritusias utėles. Jei be recepto parduodamos priemonės nepadeda, kreipkitės į gydytoją dėl receptinių vaistų, kurie gali būti stipresni, pavyzdžiui, malationas arba benzilo alkoholis.

Be vietinio gydymo, visą patalynę, drabužius ir asmeninius daiktus skalbkite karštame vandenyje, kad išnaikintumėte utėles ir utėles.

Išsiurbkite namus, ypač baldus ir kilimus, kad pašalintumėte paklydusias utėles.

Galiausiai gydymo metu venkite dalytis asmeniniais daiktais, tokiais kaip kepurės, šepečiai ar rankšluosčiai.

Prevencija

Kad ateityje išvengtumėte užsikrėtimo galvinėmis utėlėmis, informuokite save ir savo šeimą apie tai, kaip plinta galvinės utėlės.

Skatinkite vaikus vengti kontakto galva į galvą, kuris gali būti labiausiai paplitęs perdavimo būdas.

Reguliariai tikrinkite, ar nėra utėlių ir gnidų, ypač po to, kai vaikas buvo su kitais vaikais.

Jei kas savaitę drėgnus plaukus šukuosite plonais dantukais, tai gali padėti anksti užfiksuoti galimą pakartotinį užsikrėtimą.

Asmeninius daiktus, pavyzdžiui, kepures, šalikus ir plaukų šepetėlius, laikykite atskirai, kad kuo mažiau jais dalytumėtės, nes tai gali paskatinti naują užkrėtimą.

Kas savaitę skalbkite patalynę ir drabužius karštame vandenyje ir džiovinkite dideliu karščiu, kad pašalintumėte galinčias būti utėles ir utėles.

Kai vaikas grįžta iš mokyklos ar stovyklos, priminkite jam saugoti savo daiktus nuo kitų.

Eteriniai aliejai palengvinimui

Kai susiduriate su galvinėmis utėlėmis, gali būti naudinga apsvarstyti natūralias priemones. Nors garantuotų vaistų nėra, tam tikri eteriniai aliejai, pavyzdžiui, arbatmedžio aliejus, levandų aliejus ir neemo aliejus, yra žinomi dėl savo galimo veiksmingumo kovojant su utėlėmis.

Šie aliejai gali padėti uždusinti utėles ir nuraminti galvos odą.

Be eterinių aliejų, taip pat galite apsvarstyti galimybę naudoti vaistinius preparatus, pavyzdžiui, nereceptines priemones, kurių sudėtyje yra permetrino arba piretrino, kurie paprastai naudojami utėlėms naikinti.

Dar viena galimybė – fiziškai pašalinti utėles ir kiaušinėlius iš plaukų šukomis.

Papildai, palaikantys bendrą plaukų sveikatą, pavyzdžiui, biotinas arba omega-3 riebalų rūgštys, taip pat gali būti naudingi skatinant galvos odos sveikatą ir užkertant kelią užkrėtimui.

Prieš pradėdami bet kokį naują gydymą ar papildą, visada pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu, kad įsitikintumėte, jog jis tinka jūsų situacijai.

Dietos, kurios gali padėti

Daugelis žmonių naudoja eterinius aliejus kaip natūralią priemonę nuo galvinių utėlių ir gnidų. Jei svarstote šį metodą, svarbu žinoti, kokie aliejai gali padėti.

Pavyzdžiui, arbatmedžio aliejus pasižymi stipriomis antiparazitinėmis savybėmis, todėl gali veiksmingai kovoti su utėlėmis. Keletą lašų arbatmedžio aliejaus galite sumaišyti su nešančiuoju aliejumi ir tepti tiesiai ant galvos odos.

Kitas variantas – levandų aliejus, žinomas dėl savo raminamųjų savybių ir gebėjimo atbaidyti utėles. Taip pat galite pastebėti, kad pipirmėčių aliejus ne tik suteikia gaivinantį kvapą, bet ir gali padėti atbaidyti utėles. Tiesiog sumaišykite jį su pagrindiniu aliejumi ir įmasažuokite į galvos odą.

Be to, galite naudoti eukaliptų aliejų, kuris pasižymi utėles dusinančiomis savybėmis. Nepamirškite prieš naudodami bet kokį eterinį aliejų išbandyti ant nedidelio odos plotelio, kad patikrintumėte, ar nėra alergijos.

Nors šie aliejai yra perspektyvus pasirinkimas, kad pasiektumėte geriausių rezultatų, derinkite juos su kitais gydymo metodais. Visada pasikonsultuokite su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju, kad gautumėte rekomendacijas, pritaikytas jūsų situacijai, ypač jei gydote vaikus.

Tinkamai elgdamiesi galite veiksmingai kovoti su galvinėmis utėlėmis ir atgauti dvasios ramybę.

Dietos, kurios gali padėti išgydyti galvines utėles, yra šios:

  1. Priešuždegiminė dieta
  2. Imunitetą stiprinanti dieta
  3. Maistinių medžiagų turtinga mityba
  4. Mažai cukraus turinti dieta

Kaip šios dietos gali padėti:

Priešuždegiminė dieta gali sumažinti galvos odos dirginimą ir uždegimą, imunitetą stiprinanti dieta stiprina organizmo apsaugą nuo užkrėtimo, maistinių medžiagų turtinga dieta palaiko bendrą sveikatą ir plaukų gyvybingumą, o mažai cukraus turinti dieta gali padėti sumažinti sąlygas, skatinančias utėlių išlikimą.

Maistas ir gėrimai, kurie gali padėti

Tam tikri maisto produktai ir gėrimai, kurie gali padėti gijimo procesui ir nesukelti papildomos žalos užsikrėtus galvinėmis utėlėmis, yra šie:

  1. Česnakas: žinomas dėl savo stipraus kvapo, česnakas gali padėti atbaidyti utėles ir pasižymi antimikrobinėmis savybėmis.
  2. Obuolių actas: jis gali padėti sukurti rūgštinę aplinką, kuri atbaido utėles ir padeda atlaisvinti gnidus nuo plaukų sruogų.
  3. Kokosų aliejus: jis gali užmušti utėles ir sudrėkinti galvos odą, neleisdamas sudirgti dėl draskymo.
  4. Žalioji arbata: Žalioji arbata, kurioje gausu antioksidantų, gali pasižymėti insekticidinėmis savybėmis, galinčiomis padėti kovoti su utėlėmis.
  5. Probiotikai: Maisto produktai, kuriuose gausu probiotikų, pvz., jogurtas, gali palaikyti sveiką žarnyno mikrobiomą ir sustiprinti natūralią organizmo apsaugą.

Detaliau, česnakuose yra alicino, kuris pasižymi vabzdžius atbaidančiomis savybėmis ir antimikrobiniu poveikiu, todėl yra potencialus sąjungininkas kovojant su utėlėmis.

Obuolių sidro acto rūgštingumas gali sutrikdyti galvos odos pH pusiausvyrą, todėl ji tampa mažiau palanki utėlėms išgyventi, o kartu padeda pašalinti gniužulus.

Kokosų aliejus veikia kaip natūralus dusiklis, padedantis imobilizuoti ir naikinti utėles, kartu drėkindamas galvos odą.

Didelė antioksidantų koncentracija žaliojoje arbatoje gali padėti kovoti su utėlėmis, nes turi insekticidinių savybių ir suteikia dar vieną apsauginį sluoksnį.

Galiausiai, probiotikų vartojimas padeda palaikyti bendrą sveikatą, nes skatina naudingų bakterijų atsiradimą žarnyne, o tai gali sustiprinti imuninės sistemos reakciją į užkrėtimą.

Dažnai užduodami klausimai

Ar galvinės utėlės gali plisti per naminius gyvūnus?

Ne, galvinių utėlių negalima platinti per naminius gyvūnus ar gyvūnus.

Jos yra specifiniai žmogaus parazitai, besimaitinantys žmogaus krauju ir gyvenantys žmogaus plaukuose.

Jais galite užsikrėsti artimai bendraudami su užsikrėtusiu asmeniu arba dalydamiesi asmeniniais daiktais, pavyzdžiui, kepurėmis ar plaukų šepečiais.

Svarbu atskirti asmeninius daiktus ir vengti artimo sąlyčio galva su galva, ypač perpildytose vietose, kad sumažintumėte užsikrėtimo tarp žmonių riziką.

Kiek laiko galvinės utėlės gyvena be žmogaus šeimininko?

Galvinės utėlės be žmogaus šeimininko gali išgyventi apie 1-2 dienas.

Jei utėlės nukrenta nuo žmogaus, jos gali gyventi neilgai, nes jų mityba priklauso nuo žmogaus kraujo. Be šeimininko jie nusilpsta ir galiausiai miršta.

Taigi, jei nerimaujate dėl užkrėtimo, nepamirškite, kad jų gyvenimo trukmė už žmogaus galvos odos ribų yra ribota.

Švaros palaikymas jūsų aplinkoje gali padėti sumažinti tikimybę, kad jie greitai suras naują šeimininką.

Ar galvinės utėlės dažniau pasitaiko tam tikrais metų laikais?

Galvos utėlės gali būti dažnesnės tam tikrais metų laikais, ypač vasaros pabaigoje ir rudens pradžioje.

Šis padažnėjimas dažnai susijęs su tuo, kad vaikai grįžta į mokyklą ir dalyvauja artimo kontakto veikloje. Utėlės gali lengvai plisti žmonių perpildytoje aplinkoje, todėl, kai vyksta pamokos mokyklose, jų protrūkiai gali būti dažnesni.

Stebėdami, kaip jūsų vaikas bendrauja su kitais vaikais, galite užbėgti už akių galimiems užkrėtimams už akių tokiu metu.

Ar galvinės utėlės gali sukelti rimtų sveikatos problemų ar ligų?

Galvos utėlės nesukelia rimtų sveikatos problemų ar ligų. Paprastai jos neperneša ligų, tačiau gali sukelti diskomfortą ir niežulį.

Šis draskymas kartais gali sukelti odos infekcijas, kurios gali būti rimtesnės. Norint sumažinti bet kokią riziką, labai svarbu nedelsiant spręsti užkrėtimo problemą.

Nors galvinės utėlės nekelia pavojaus sveikatai, jų buvimas tikrai gali kelti rūpesčių, todėl svarbu imtis veiksmų, kad jaustumėtės ramūs.

Ką daryti, jei po gydymo utėlės sugrįžta?

Jei po gydymo pastebėjote, kad utėlės grįžta, turėtumėte veikti greitai.

Pradėkite iš naujo tepti gydomąjį produktą, kaip nurodyta, ir įsitikinkite, kad padengėte visas sritis.

Patalynę, drabužius ir asmeninius daiktus išskalbkite karštame vandenyje, kad pašalintumėte visas likusias utėles ar kiaušinėlius.

Kruopščiai išsiurbkite namus, daugiausia dėmesio skirdami vietoms, kuriose praleidžiate daugiausiai laiko.

Taip pat galite pasikonsultuoti su gydytoju dėl papildomų patarimų ar alternatyvių gydymo būdų, kad užtikrintumėte veiksmingą problemos sprendimą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *