Norint veiksmingai sumažinti dantenų uždegimą namų sąlygomis, svarbu iš karto imtis natūralių, moksliškai pagrįstų metodų, kurie mažina bakterijas, uždegimą ir padeda atkurti sveiką burnos mikroflorą. Liaudiškos priemonės gali būti naudingos, tačiau jos turi būti naudojamos tiksliai ir atsakingai – kitaip jos bus neveiksmingos arba net kenksmingos.
Pirmiausia – burnos higiena, be kurios neveikia jokia kita priemonė
Dantenų uždegimą sukelia bakterijų apnašos, kurios formuojasi dėl netinkamos ar nereguliarios burnos higienos. Todėl svarbiausia pradėti nuo šių veiksmų:
- valyti dantis du kartus per dieną šepetėliu su minkštais šereliais;
- naudoti dantų siūlą ar tarpdančių šepetėlius kiekvieną dieną;
- skalauti burną skysčiu be alkoholio;
- atlikti profesionalią burnos higieną 2 kartus per metus.
Tik tada, kai šie įpročiai yra įgyvendinti, galima tikėtis rezultato iš liaudiškų priemonių.
Kaip sumažinti dantenų uždegimą natūraliomis priemonėmis?
Norint sumažinti paraudimą, patinimą ir kraujavimą, svarbu naudoti priešuždegiminių, antibakterinių ir raminamųjų savybių turinčias priemones. Tai nėra mitai – jų poveikis pagrįstas moksliniais tyrimais ir senomis praktikomis.
1. Skalaukite burną druskos tirpalu
Druskos tirpalas mažina patinimą ir naikina bakterijas. Sumaišykite pusę arbatinio šaukštelio druskos su stikline šilto vandens ir skalaukite burną 30–60 sekundžių. Venkite pernelyg dažno naudojimo, nes tai gali pažeisti dantų emalį.
2. Naudokite alavijo sultis
Grynos alavijo sultys veikia taip pat efektyviai kaip chlorheksidinas – mažina apnašas ir uždegimą. Skalaukite burną alavijo sultimis 2–3 kartus per dieną po 30 sekundžių ir išspjaukite. Nereikia skiesti.
3. Pasigaminkite citrinžolės arba arbatmedžio skalavimo skystį
Į 200 ml šilto vandens įlašinkite 2 lašus citrinžolės ar arbatmedžio eterinio aliejaus. Skalaukite 30–60 sekundžių. Aliejai turi stiprių antibakterinių ir priešgrybelinių savybių, bet jie negali būti naudojami gryni – tik praskiesti. Naudokite šias priemones 1–2 kartus per savaitę.
4. Tepkite gvazdikėlių ar ciberžolės pastą
Gvazdikėlių aliejus sumažina skausmą ir naikina bakterijas. Užlašinkite lašą ant medvilnės ir patepkite dantenas vieną kartą per dieną. Ciberžolės pasta (milteliai + vanduo) taip pat veikia prieš uždegimą – palaikykite 5 minutes ir išskalaukite burną.
5. Aliejavimas kokosų aliejumi
Šis metodas – vienas efektyviausių būdų ilgalaikiai burnos higienai palaikyti. Laurino rūgštis kokosų aliejuje mažina bakterijas, apnašas ir uždegimą. Sukite 1–2 šaukštelius aliejaus burnoje 20–30 minučių ir išspjaukite. Naudokite kasdien ryte.
6. Žolelių arbatos – ramunėlės, šalavijas, žalioji arbata
Ramunėlės ramina, šalavijas dezinfekuoja, žalioji arbata mažina bakterijas ir turi antioksidantų. Šias arbatas galima gerti arba naudoti burnos skalavimui. Pavyzdžiui, skalaukite burną atvėsinta žaliosios arbatos užpilu du kartus per dieną.
7. Vandenilio peroksidas – kai reikia greito poveikio
Sumaišykite 3 % vandenilio peroksidą su vandeniu santykiu 1:2 ir skalaukite burną iki 1 minutės. Ši priemonė naikina bakterijas ir mažina infekcijos riziką, bet ją reikia naudoti tik kelias dienas iš eilės – ne ilgai.
Mitybos svarba – be jos dantenų neapsaugosite
Mityba daro tiesioginę įtaką dantenų sveikatai. Kai trūksta vitaminų ar vartojama per daug cukraus, burnos bakterijos dauginasi greičiau, o dantenos silpnėja.
- Vitaminas C (apelsinai, braškės) – būtinas kolagenui, mažina kraujavimą.
- Vitaminas D (saulė, kiaušiniai) – padeda įsisavinti kalcį, stiprina kaulus ir dantenas.
- Omega-3 (linų sėmenys, lašiša) – mažina bendrą organizmo uždegimą.
- Probiotikai (kefyras, rauginti kopūstai) – palaiko gerą burnos mikroflorą.
- Venkite cukraus ir perdirbtų produktų – jie maitina patogenines bakterijas.
Kada liaudiškos priemonės nepadeda?
Jeigu dantenų uždegimas stiprėja, pasireiškia nuolatinis kraujavimas, dantenų recesija ar skausmas, būtina kreiptis į odontologą. Liaudiškos priemonės tinka tik pradinei stadijai arba kaip pagalbinė priemonė.
Norint veiksmingai sumažinti dantenų uždegimą, būtina laikytis griežtos burnos higienos, papildyti ją natūraliomis priemonėmis – druskos tirpalu, alaviju, aliejavimu ar žolelių skalavimu – ir atstatyti dantenų atsparumą per mitybą. Kiekviena iš šių priemonių turi aiškų poveikį: antibakterinį, priešuždegiminį arba regeneruojantį. Naudojant jas teisingai, galima ne tik sumažinti simptomus, bet ir išvengti dantų netekimo ateityje.