Lorazepamas: nauda, galimas šalutinis poveikis, kaip vartoti ir dar daugiau

Aleksandra
Sukūrė
8 min. skaitymo
% Lorazepamas: nauda, galimas šalutinis poveikis, kaip vartoti ir dar daugiau

Lorazepamas yra dažniausiai skiriamas benzodiazepinas, kuris padeda gydyti nerimo sutrikimus, su nerimu susijusią nemigą ir alkoholio vartojimo nutraukimo simptomus. Jis greitai palengvina ūminį nerimą, tačiau jo veiksmingumas sprendžiant lėtines miego problemas gali skirtis.

Gydymo būdai, galimas šalutinis poveikis, tinkamas vartojimas ir alternatyvios galimybės tiems, kurie gali blogai reaguoti į lorazepamą, nagrinėjamos toliau šiame pranešime.

Trumpai

  • Lorazepamas yra veiksmingas gydant nerimo sutrikimus, ūminę nemigą ir nerimą, susijusį su depresija ar situaciniu stresu.
  • Dažniausi šalutiniai poveikiai yra mieguistumas, galvos svaigimas, pykinimas, atminties sutrikimas ir burnos džiūvimas.
  • Lorazepamo galima įsigyti tablečių ir skysčio pavidalu, jo dozės priklauso nuo būklės.
  • Tabletes galima vartoti valgant arba nevalgius, o į veną – ne daugiau kaip 2 mg per minutę.
  • Vartojant lorazepamo patariama atsargiai elgtis senyviems pacientams ir tiems, kurių kepenų ar inkstų veikla sutrikusi.

Kaip gali padėti Lorazepamas?

Lorazepamas gali padėti esant nerimo sutrikimams, su nerimu susijusiai nemigai, situaciniam stresui, nerimui, susijusiam su depresija, sedacijai prieš medicinines procedūras, chemoterapijos sukeltam pykinimui, alkoholio vartojimo nutraukimo sujaudinimui ir raumenų spazmams. Jis taip pat gali būti vartojamas greitam susijaudinusių pacientų raminimui ir psichikos nestabilumo stabilizavimui alkoholio abstinencijos delyro metu.

Be to, lorazepamas gali būti naudojamas kaip papildoma terapija gydant vėžį ir panikos sutrikimus, suteikiant trumpalaikį palengvėjimą ūmių epizodų metu. Šie įvairūs taikymo būdai rodo lorazepamo vaidmenį sprendžiant įvairius su nerimu susijusius simptomus ir būkles.

Kokioms būklėms gydyti skiriami Lorazepamo vaistai?

Lorazepamas skiriamas nerimo sutrikimams, ūminei nemigai, nerimo epizodams, epilepsijos statusui, raumenų spazmams ir alkoholio abstinencijos simptomams gydyti.

Jis patvirtintas FDA trumpalaikiam nerimo sutrikimų gydymui ir yra veiksmingas su depresija susijusiam nerimui malšinti. Be to, lorazepamas palengvina ūminę nemigą ir nerimo epizodus.

Šis vaistas vartojamas kaip premedikacija prieš chirurgines procedūras, siekiant sumažinti nerimą suaugusiesiems ir 5 metų bei vyresniems vaikams. Neurologijos įstaigose jis naudojamas kaip pirmos eilės vaistas nuo epilepsijos statuso ir padeda valdyti raumenų spazmus. Be to, jis padeda asmenims, kurie nutraukia alkoholio vartojimą, šalindamas tokius simptomus kaip sujaudinimas ir drebulys.

Ne pagal paskirtį jis gali būti naudojamas panikos sutrikimams, ūminei psichozei ir chemoterapijos sukeltam pykinimui gydyti.

Lorazepamas atsiliepimai – ką žmonės sako apie šiuos vaistus

Apie 74 % vartotojų praneša apie teigiamą lorazepamo poveikį, ypač nerimo atveju, kai veiksmingumas siekia 75 %. Daugeliui vartotojų panikos priepuoliai greitai palengvėja per 20 minučių.

Tačiau lėtinės nemigos atveju rezultatai gali būti nevienareikšmiai, kai kurie vartotojai susiduria su neišspręstomis problemomis net ir po daugelio metų vartojimo. Pažymėtina, kad kai kurie asmenys praneša apie netikėtą skausmo palengvėjimą, pvz., neuropatinio pėdų skausmo sumažėjimą. Vartotojai gali rinktis dozavimą pagal poreikį, kad išvengtų kasdienio vartojimo, ir dėl sedacijos atsargiai imtis veiklos, reikalaujančios viso dėmesio. Be to, veiksmingumą gali lemti prekės ženklo skirtumai, nes kai kurie generiniai vaistai laikomi mažiau veiksmingais nei vardiniai.

Galimas šalutinis poveikis

Atsižvelgdami į galimą šalutinį lorazepamo poveikį, žmonės gali ieškoti natūralių priemonių tokiems simptomams, kaip mieguistumas ar galvos svaigimas, palengvinti.

Įvairūs holistiniai metodai, įskaitant vaistažolių papildus ir gyvenimo būdo koregavimą, gali suteikti palaikomąją pagalbą. Tačiau prieš pradedant naudoti šias priemones, būtina pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu.

Natūralios priemonės, galinčios sušvelninti šį šalutinį poveikį

Natūralios priemonės gali palengvinti su lorazepamu susijusį šalutinį poveikį, įskaitant mieguistumą, galvos svaigimą, pykinimą, atminties sutrikimus ir burnos džiūvimą. Nuo mieguistumo energiją gali padidinti nedidelis kofeino, ženšenio ar rodiolos kiekis, o geriamas vanduo ir rytinė saulės šviesa gali padidinti budrumą.

Imbieras ir magnis gali sušvelninti galvos svaigimą, o vitaminas B12 – palaikyti pusiausvyrą. Pykinimą gali palengvinti citrinos griežinėliai, pipirmėčių aliejus ir probiotikai. Dėl atminties problemų kognityvines funkcijas gali pagerinti omega-3 papildai ir ginkmedis dviskiautis (ginkgo biloba).

Burnos džiūvimą galima sumažinti geriant vandenį, čiulpiant ledo gabalėlius arba naudojant ksilitolio produktus. Alavijo gelis gali nuraminti sudirgimą, o burnos sveikatai užtikrinti būtina nuolat tikrinti dantis.

Kaip vartoti šį vaistą

Tinkamas lorazepamo vartojimas yra būtinas gydomajam poveikiui pasiekti. Šio vaisto yra 0,5 mg, 1 mg ir 2,5 mg tablečių ir 1 mg 1 ml skysčio. Tabletes galima gerti valgant arba nevalgius, užsigeriant geriamuoju vandeniu .

Vartojant į veną, lorazepamas turi būti skiedžiamas 1:1 suderinamu tirpalu ir švirkščiamas ne didesniu kaip 2 mg per minutę greičiu. Vartojant į raumenis, reikia švirkšti neskiestą preparatą.

Dozavimas gali skirtis priklausomai nuo būklės, nerimas paprastai gydomas 1-4 mg per parą, o nemigai gydyti gali prireikti 1-2 mg prieš miegą. Senyvo amžiaus pacientams ir asmenims, turintiems kepenų ar inkstų funkcijos sutrikimų, rekomenduojama laikytis atsargumo; svarbu pasitarti su gydytoju dėl individualių rekomendacijų.

Alternatyvūs ir panašūs vaistai

Nerimui ir nemigai malšinti gali būti daug alternatyvių lorazepamui vaistų, kurių kiekvienas pasižymi savitomis savybėmis ir paskirtimi. Pacientai, ieškantys alternatyvų, gali apsvarstyti šias galimybes:

  1. Xanax (alprazolamas) : Gali pasižymėti greita pradžia ir trumpesne trukme, veiksmingas panikos priepuolių atveju.
  2. Buspironas: Gali būti ne benzodiazepinų alternatyva, pasižyminti mažesne priklausomybės rizika, tinkama generalizuoto nerimo atveju.
  3. Ambien (zolpidemas) : Gali būti ne benzodiazepinas, specialiai patvirtintas miego pradžiai.

Kitos alternatyvos gali būti Valium (diazepamas) ir Klonopin (klonazepamas), kurie gali būti ilgesnio veikimo nerimo atveju. Nemigos atveju tikslingai gali padėti tokie vaistai kaip ezopiklonas ir flurazepamas. Kiekviena alternatyva gali turėti savitą naudą ir riziką, todėl svarbu aptarti galimybes su gydytoju, kad gydymas būtų pritaikytas individualiai.

Dažnai užduodami klausimai

Ar galima naudoti lorazepamą ilgalaikiam gydymui?

Ilgalaikis lorazepamo vartojimas paprastai nerekomenduojamas dėl priklausomybės rizikos ir galimo kognityvinių funkcijų sutrikimo. Ilgalaikio gydymo atveju būtina medicininė priežiūra, reguliarus stebėjimas, kad būtų sušvelnintas abstinencijos ir kitas nepageidaujamas poveikis. Dėl ilgalaikio vartojimo svarbu pasitarti su gydytoju.

Ar lorazepamas saugus nėštumo ir žindymo laikotarpiu?

Lorazepamas nelaikomas saugiu nėštumo ar žindymo laikotarpiu. Rizika apima galimus naujagimių kvėpavimo sutrikimus ir abstinencijos simptomus. Atidus stebėjimas ir bendradarbiavimas su gydytoju yra labai svarbūs siekiant įvertinti individualias aplinkybes ir veiksmingai valdyti gydymą.

Kaip lorazepamas sąveikauja su alkoholiu?

Lorazepamas ir alkoholis smarkiai sąveikauja, didindami sedaciją ir silpnindami kognityvines funkcijas. Toks derinys kelia pavojų, pavyzdžiui, kvėpavimo sutrikimus, padidėjusį nerimą ir atminties sutrikimus, todėl labai svarbu griežtai vengti maišyti šiuos du vaistus ir laikytis medicininių saugumo rekomendacijų.

Ar galima staiga nutraukti lorazepamo vartojimą?

Ne, staiga nutraukus lorazepamo vartojimą, gali atsirasti sunkių nutraukimo simptomų, įskaitant traukulius, grįžtantį nerimą ir fizinį diskomfortą. Gydytojai paprastai rekomenduoja laipsniško mažinimo strategiją, kad būtų sumažinta ši rizika ir užtikrintas saugumas nutraukiant gydymą.

Ką daryti praleidus dozę?

Jei praleidote dozę, nedelsdami ją išgerkite, jei tai įvyko per tris valandas, kitu atveju ją praleiskite. Vaistų vartojimo laiko nuoseklumas yra gyvybiškai svarbus, o saugumo sumetimais visada reikėtų vengti dvigubos dozės.