Zoloft: kuo jis gali padėti, galimas šalutinis poveikis, kaip vartoti ir dar daugiau

Aleksandra
Sukūrė
9 min. skaitymo
% Zoloft: kuo jis gali padėti, galimas šalutinis poveikis, kaip vartoti ir dar daugiau

Zoloftas yra receptinis vaistas, pirmiausia vartojamas psichikos sveikatos sutrikimams, tokiems kaip depresija, nerimo sutrikimai, obsesinis-kompulsinis sutrikimas (OKS) ir potrauminio streso sutrikimas (PTSS), gydyti. Jo veiklioji medžiaga, sertralinas, padeda subalansuoti smegenyse esančias chemines medžiagas ir palengvina simptomus.

Įvairių psichikos sveikatos problemų gydymo veiksmingumas, galimas šalutinis poveikis ir tinkamos „Zoloft” vartojimo gairės, taip pat alternatyvios valdymo strategijos nagrinėjamos toliau šiame pranešime.

Trumpai

  • Zoloftas veiksmingai gydo tokias ligas, kaip nerimas, depresija, OKS, PTSS ir socialinis nerimo sutrikimas.
  • Dažnas šalutinis poveikis yra pykinimas, miego sutrikimai, seksualinės funkcijos sutrikimai ir virškinimo trakto problemos.
  • Vartotojai dažnai patiria pradinius nerimo šuolius ir jiems gali prireikti laiko prisitaikyti prie vaisto.
  • Svarbu Zoloft vartoti taip, kaip nurodyta, paprastai vieną kartą per parą, valgant arba nevalgant.
  • Natūralios priemonės, tokios kaip valerijono šaknis ir vitaminas B12, gali padėti suvaldyti kai kuriuos šalutinius poveikius.

Kaip Zoloft gali padėti?

Zoloftas gali padėti asmenims, turintiems psichikos sveikatos problemų, įskaitant nerimą, depresiją, PTSS ir PMDD. Jis gali veiksmingai sumažinti nerimo simptomus, tokius kaip nerimas ir nerimastingumas, ir palengvinti fizinius pasireiškimus, tokius kaip pykinimas ir galvos skausmas. Zoloft gali gydyti socialinio nerimo sutrikimą, pagerinti socialinį bendravimą ir palengvinti panikos sutrikimo simptomus, įskaitant panikos priepuolius.

Vidutinio sunkumo ir sunkią depresiją patiriantiems asmenims jis gali padidinti energijos lygį, reguliuodamas serotonino kiekį. Be to, Zoloft gali padėti sergantiesiems gretutinėmis ligomis, vienu metu valdyti ir nerimo, ir depresijos simptomus, taip pat palengvinti emocinį distresą ir fizinį diskomfortą, susijusį su PTSS ir PMDD.

Kokioms būklėms gydyti skiriami Zoloft vaistai?

Zoloftas gali būti skiriamas sergant didžiuoju depresiniu sutrikimu (MDD), obsesiniu-kompulsiniu sutrikimu (OCD), panikos sutrikimu (PD), potrauminio streso sutrikimu (PTSS) ir socialinio nerimo sutrikimu (SAD).

Be to, jis gali būti vartojamas priešmenstruaciniam disforiniam sutrikimui (PMDD) gydyti ir ne pagal paskirtį kūno dismorfiniam sutrikimui bei depresijos po insulto profilaktikai. Zoloft taip pat gali būti skiriamas valgymo sutrikimams, įskaitant persivalgymo sutrikimą ir nervinę bulimiją, gydyti.

Su nerimu susijusios būklės, tokios kaip generalizuotas nerimo sutrikimas (GAD) ir priešlaikinė ejakuliacija, gali būti gydomos Zoloft, taip pat lėtinio skausmo problemos, tokios kaip fibromialgija. Tai rodo Zoloft universalumą sprendžiant įvairias psichikos sveikatos problemas.

Zoloft atsiliepimai – ką žmonės sako apie šiuos vaistus

Zoloft vidutiniškai įvertintas 7,3 balo iš 10, o 64 % vartotojų pranešė apie teigiamą patirtį. Daugelis vartotojų pastebėjo, kad per dvi savaites sumažėjo nerimas ir pagerėjo nuotaika, o kitiems rezultatai buvo nevienareikšmiai. Sergantieji OKS pranešė apie reikšmingą pagerėjimą.

Gali pasireikšti pradiniai nerimo šuoliai ir miego sutrikimai. Reakcija gali būti labai skirtinga, kai kuriems vartotojams gali greitai pakilti nuotaika. Ilgalaikis vartojimas gali pasižymėti ilgalaikiu poveikiu, tačiau taip pat gali prireikti nuolatinio šalutinio poveikio valdymo. Kai kurie vartotojai manė, kad Zoloftas gali būti pranašesnis už kitus SSRI, ypač po to, kai nepasiteisino alternatyvūs vaistai. Asmeniniai skirtumai gali reikšti, kad veiksmingam gydymui dažnai reikia bandymų ir klaidų.

Galimas šalutinis poveikis

Galimas šalutinis zolofto poveikis: pykinimas, viduriavimas, padidėjęs prakaitavimas, drebulys, virškinimo trakto sutrikimai, tokie kaip virškinimo sutrikimai ir apetito praradimas, miego sutrikimai, tokie kaip nemiga, seksualinės funkcijos sutrikimai, galvos svaigimas, mieguistumas ir nuovargis. Vartotojams taip pat gali pasireikšti sunkus šalutinis poveikis, pavyzdžiui, traukuliai, agresyvus elgesys ir sunkios alerginės reakcijos, dėl kurių būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Zoloft dažnai veiksmingai malšina depresijos ir nerimo simptomus, tačiau svarbu suvokti, kad vartotojams gali pasireikšti įvairus galimas šalutinis poveikis. Dažniausiai pasitaikantis poveikis yra pykinimas, viduriavimas, padidėjęs prakaitavimas ir drebulys.

Vartotojai gali susidurti su virškinimo trakto problemomis, pavyzdžiui, virškinimo sutrikimais ir apetito praradimu. Dažnai pasitaiko miego sutrikimų, ypač nemigos, ypač sergantiems obsesiniu-kompulsiniu sutrikimu (OKS) arba socialinio nerimo sutrikimu (SAD). Seksualinė disfunkcija kelia daug rūpesčių: sumažėjęs lytinis potraukis ir ejakuliacijos sutrikimas. Neurologinis poveikis gali pasireikšti galvos svaigimu, mieguistumu ir nuovargiu. Vartotojams būtina žinoti apie šį galimą šalutinį poveikį.

Natūralios priemonės, galinčios palengvinti šalutinį poveikį

Daugybė natūralių priemonių gali padėti sušvelninti šalutinį poveikį, susijusį su „Zoloft”. Šie būdai gali suteikti palaikomąją pagalbą, tačiau juos reikėtų taikyti atsargiai ir pasitarus su gydytoju.

Valerijono šaknis gali sumažinti nerimą ir pagerinti miego kokybę. Kava gali sumažinti nerimą, tačiau kelia toksinio poveikio kepenims pavojų. Vitamino B12 trūkumas gali būti pašalintas, o tai padeda reguliuoti nuotaiką. Mažesnis ir dažnesnis valgymas gali padėti sumažinti pykinimą ir stabilizuoti virškinimą. Geriant vandenį galima išvengti elektrolitų pusiausvyros sutrikimų ir sumažinti burnos džiūvimą.

Nors šios priemonės gali suteikti palengvėjimą, jos neturėtų pakeisti paskirtų vaistų, todėl būtina stebėti, ar neatsiranda šalutinis poveikis. Reikia būti atsargiems, ypač dėl sąveikos su „Zoloft”.

Kaip vartoti Zoloft vaistus?

Zoloft reikia vartoti taip, kaip paskirta, paprastai pradedant nuo 50 mg per parą nuo didžiojo depresinio sutrikimo (MDD) ir obsesinio-kompulsinio sutrikimo (OCD) suaugusiesiems.

Dozės gali būti didinamos kas savaitę po 25-50 mg, jei atsakas yra nepakankamas, ir daugumai būklių gali būti skiriama ne daugiau kaip 200 mg per parą. Zoloft galima vartoti vieną kartą per parą, valgant arba nevalgius, naudojant pridedamas matavimo priemones. Nutraukiant gydymą būtina palaipsniui mažinti vartojimą, kad būtų išvengta nutraukimo simptomų.

Būtina reguliariai lankytis pas gydytoją, kad būtų koreguojama dozė ir stebimas šalutinis poveikis, ypač pažeidžiamoms gyventojų grupėms, pavyzdžiui, vyresnio amžiaus žmonėms ir paaugliams. Gydymo metu svarbu gerti vandens, kad būtų palaikoma hidratacija.

Alternatyvūs ir panašūs vaistai

Asmenims, ieškantiems alternatyvų „Zoloft”, keli vaistai gali turėti panašų gydomąjį poveikį tokioms ligoms kaip depresija ir nerimas. Toliau išvardytos galimybės gali būti panašiai naudingos:

  • Prozakas (fluoksetinas) : Panašiu mechanizmu gali būti gydoma depresija, nerimas, OKS ir PMDD.
  • Lexapro (escitalopramas) : Gali būti patvirtintas depresijos ir generalizuoto nerimo sutrikimo (GAD) gydymui, dažnai su lengvesniu šalutiniu poveikiu.
  • Cymbalta (duloksetinas) : Gali būti SNRI, veiksmingas depresijai, nerimui ir neuropatiniam skausmui gydyti.
  • Wellbutrin (bupropionas) : Gali būti NDRI, turintis mažiau šalutinio seksualinio poveikio, taip pat vartojamas nuo ADHD.
  • Trintellix (vortioksetinas) : Tai gali būti atipinis antidepresantas, pasižymintis kognityvinį poveikį gerinančiu poveikiu.

Šios alternatyvos gali atitikti skirtingus pacientų poreikius ir pageidavimus, sprendžiant panašias psichikos sveikatos problemas. Svarbu pasikonsultuoti su gydytoju, kad nustatytumėte geriausią variantą individualiomis aplinkybėmis.

Dažnai užduodami klausimai

Ar galima Zoloft vartoti kartu su kitais vaistais?

Zoloftas gali sąveikauti su įvairiais vaistais, įskaitant tam tikrus antidepresantus, kraują skystinančius vaistus ir NVNU. Labai svarbu pasitarti su gydytoju, kad būtų įvertinta individuali rizika, nes sąveika gali ypač paveikti saugumą ir veiksmingumą.

Per kiek laiko Zoloft pradeda veikti?

Zoloft poveikis gali pasireikšti po 4-6 savaičių. Pradiniai fiziniai pagerėjimai gali pasireikšti anksčiau, o emociniai pokyčiai gali užtrukti ilgiau – tai rodo neurobiologinius pokyčius, reikalingus idealiam terapiniam atsakui pasiekti.

Ar Zoloft saugus nėštumo ir žindymo laikotarpiu?

Zoloftas gali būti ne visai saugus nėštumo ir žindymo laikotarpiu. Nors rizika gali egzistuoti, ypač vėlyvuoju nėštumo laikotarpiu, dėl galimo motinos psichinės sveikatos pablogėjimo būtina atidžiai apsvarstyti ir stebėti gydytojui.

Ką daryti praleidus dozę?

Praleidus dozę, ją galima išgerti iš karto, kai tik prisimenama, išskyrus atvejus, kai iki kitos suplanuotos dozės liko nedaug laiko. Jei liko mažiau nei aštuonios valandos, ją galima praleisti ir tęsti įprastą dozavimo grafiką.

Ar dėl Zoloft gali padidėti arba sumažėti svoris?

Suaugusiesiems dėl zolofto gali šiek tiek padidėti svoris, o kai kuriems vaikams svoris gali sumažėti. Individuali reakcija gali skirtis priklausomai nuo tokių veiksnių, kaip gydymo trukmė, individualūs poreikiai ir bendra sveikatos būklė, todėl būtina gydytojo priežiūra.