Nugaros skausmas: kaip jo atsikratyti, priežastys, simptomai, gydymas ir prevencija

Tomas Dobilas
Sukūrė
14 min. skaitymo

Nugaros skausmas – tai būklė, kuriai būdingas stuburo ar aplinkinių raumenų diskomfortas, dažnai atsirandantis dėl pervargimo, sužalojimo ar pagrindinių sveikatos problemų. Tai gali smarkiai paveikti kasdienę veiklą ir bendrą gyvenimo kokybę, todėl labai svarbu suprasti simptomus, gydymo galimybes ir prevencijos strategijas.

Nugaros skausmo priežastys, simptomai, galimi gydymo būdai ir veiksmingos prevencijos strategijos nagrinėjamos šiame pranešime, žemiau.

Trumpai

  • Veiksmingas nugaros skausmo atsikratymas – tai švelnūs pratimai, šilumos ir šalčio terapija, fizioterapija ir be recepto parduodami vaistai skausmui malšinti.
  • Nugaros skausmas gali atsirasti dėl tokių priežasčių kaip netinkama laikysena, traumos, amžius ar pagrindinės ligos, dėl kurių atsiranda tokie simptomai kaip sustingimas ir ribotas judrumas.
  • Jei konservatyvus gydymas nepadeda, svarstomos medicininės galimybės, pavyzdžiui, stuburo injekcijos ir chirurginė operacija, kurių galimą riziką ir naudą reikia aptarti su gydytoju.
  • Užkirskite kelią nugaros skausmams laikydamiesi taisyklingos laikysenos, reguliariai mankštindamiesi, išlaikydami sveiką svorį ir nerūkydami, kad palaikytumėte bendrą raumenų sveikatą.
  • Kreipkitės į gydytoją, kad būtų nustatyta tiksli diagnozė ir pritaikytas gydymas, ypač jei jaučiate stiprius simptomus arba radikulinius požymius, tokius kaip dilgčiojimas ar silpnumas.

nugaros skausmas

Kaip atsikratyti nugaros skausmo?

Veiksmingi nugaros skausmo mažinimo būdai: pratimai, šilumos terapija, šalčio terapija, fizioterapija, sąmoningumo technikos, mitybos pokyčiai, be recepto parduodami NVNU ir alternatyvūs gydymo būdai.

Švelnūs pratimai gali sustiprinti nugaros raumenis ir padidinti lankstumą. Šilumos terapija gali atpalaiduoti įtemptus raumenis, o šalčio terapija – sumažinti uždegimą.

Kineziterapija su gydytoju gali padėti atlikti pritaikytus pratimus. Sąmoningumo technikos, pavyzdžiui, meditacija, gali padėti įveikti su skausmu susijusį stresą. Mitybos pokyčiai, pavyzdžiui, priešuždegiminių maisto produktų vartojimas, gali turėti įtakos. Skausmą gali palengvinti ir be recepto parduodami NVNU, pavyzdžiui, ibuprofenas.

Alternatyvūs gydymo būdai, tokie kaip joga ar pilatesas, gali pagerinti pagrindinę jėgą ir laikyseną. Galiausiai, išlaikydami gerą laikyseną ir dėvėdami atraminę avalynę, galite sumažinti nugaros apkrovą. Nepamirškite, kad geriamasis vanduo yra svarbus bendrai sveikatai.

Kas sukelia nugaros skausmus?

Nugaros skausmą gali sukelti įvairios priežastys, įskaitant mechanines ir struktūrines problemas, kurios veikia stuburą ir raumenis.

Tokios būklės, kaip artritas ar traumos gali turėti didelę įtaką jūsų diskomfortui. Šių veiksnių supratimas padės nustatyti, kas gali lemti jūsų skausmą.

Mechaninės ir struktūrinės problemos

Mechaninės ir struktūrinės problemos gali būti labai svarbios nugaros skausmui atsirasti. Diskomfortą galite patirti dėl kelių veiksnių, įskaitant:

  1. blogą laikyseną: Laikysena: Tūpčiojimas ar nepatogi padėtis gali sukelti raumenų pertempimą ir skausmą.
  2. Pasikartojančios traumos: Veikla, ypač darbe, gali sukelti nuolatinį krūvį nugarai.
  3. Per didelis kūno svoris: Papildomo svorio nešiojimas gali dar labiau apkrauti stuburą ir sukelti diskomfortą.

Dėl nelaimingų atsitikimų ar sporto traumų gali atsirasti raumenų patempimų ar net disko išvaržų. Skausmą gali sukelti tokios būklės kaip juosmens spondiliozė ir slankstelių kompresiniai lūžiai. Šių mechaninių ir struktūrinių problemų atpažinimas yra labai svarbus, norint rasti veiksmingą palengvėjimą ir išvengti skausmo epizodų ateityje.

Priežastys

Nugaros skausmą gali sukelti įvairios medicininės, su organais, nervais, traumomis ir medžiagų apykaita susijusios būklės . Tokios būklės kaip endometriozė ir fibromialgija gali sukelti diskomfortą nugaroje dėl uždegimo ar išplitusio skausmo.

Su organais susijusios problemos, pvz., inkstų infekcijos ar dubens ligos, gali pasireikšti nugaros skausmu dėl jų anatominio artumo. Su nervais susijusios problemos, įskaitant išialgiją ir disko išvaržą, gali suspausti nervus ir sukelti didelį skausmą.

Trauminiai įvykiai, pavyzdžiui, kritimai ar lūžiai, gali sukelti ūmų nugaros skausmą, nes pažeidžia stuburą ar raumenis. Galiausiai tokios medžiagų apykaitos ligos kaip nutukimas ir osteoporozė gali įtempti nugarą arba susilpninti kaulus ir sukelti skausmą. Supratimas apie šias sąlygas gali padėti efektyviai spręsti ir valdyti nugaros skausmą.

Kitos priežastys

Labai svarbu suprasti nugaros skausmą sukeliančias sąlygas; gyvenimo būdo pasirinkimai ir kasdieniai įpročiai gali smarkiai prisidėti prie nemalonių pojūčių atsiradimo.

Nepakankamas fizinis aktyvumas gali susilpninti nugaros raumenis, todėl jie tampa labiau linkę į skausmą.

Laikui bėgant stuburą gali išvarginti pasilenkimas arba netinkamas sėdėjimas prie darbo stalo.

Nešiojant papildomus kilogramus, nugara gali būti dar labiau apkrauta, todėl gali atsirasti nemalonių pojūčių.

Nugaros skausmus gali sukelti tokie veiksniai kaip emocinis stresas, ankstesnės traumos ar net ilgos kelionės automobiliu. Atsižvelgdami į šiuos veiksnius, galite imtis aktyvių veiksmų, kad sumažintumėte skausmus ir išvengtumėte jų.

Nugaros skausmo simptomai

Kai jaučiate nugaros skausmą, labai svarbu atpažinti specifinius jo simptomus, kad galėtumėte jį atskirti nuo inkstų skausmo. Galite pastebėti didėjantį diskomfortą atliekant tokius judesius kaip kėlimas ar lenkimasis, o inkstų skausmas dažnai jaučiamas kitoje vietoje ir kitokio intensyvumo.

Šių skirtumų supratimas gali padėti veiksmingai spręsti reikiamą problemą.

Kaip atskirti nugaros skausmą nuo inkstų skausmo?

Norėdami atskirti nugaros skausmą nuo inkstų skausmo, atsižvelkite į šiuos veiksnius:

  1. Skausmo vieta: nugaros skausmas gali būti apatinėje nugaros dalyje esančiuose raumenyse, o inkstų skausmas gali būti jaučiamas giliau, žemiau krūtinės ląstos, abiejose stuburo pusėse.
  2. Papildomi simptomai: Inkstų skausmas gali pasireikšti karščiavimu, pykinimu ar skausmingu šlapinimusi, o nugaros skausmas gali sukelti raumenų spazmus ar sustingimą.
  3. Skausmo tipas: Inkstų skausmas gali būti aštrus ir stiprus, ypač sergant tokiomis ligomis kaip inkstų akmenligė, o nugaros skausmas gali būti bukas ir pulsuojantis.

Jei pastebėjote šiuos skirtumus, gali būti, kad laikas kreiptis į gydytoją.

Nugaros skausmo gydymas

Kai kalbama apie nugaros skausmo gydymą, turite keletą veiksmingų galimybių. Nuo nereceptinių vaistų ir fizioterapijos iki stuburo manipuliacijų ir injekcijų – yra gydymas, kuris gali atitikti jūsų poreikius.

Išnagrinėkime šias strategijas, padėsiančias rasti palengvėjimą ir atkurti judrumą.

Gydymas namuose

Nugaros skausmo gydymas namuose gali padidinti komfortą ir atsigavimą.**** Kelių paprastų procedūrų įtraukimas į savo kasdienybę gali sumažinti diskomfortą ir paskatinti gijimą.

Štai trys veiksmingos naminės procedūros:

  1. Fizinis aktyvumas: Fizinis aktyvumas: nedidelio poveikio pratimai, tokie kaip vaikščiojimas ar plaukimas, gali padėti išlaikyti raumenų jėgą ir lankstumą.
  2. Šilumos ir šalčio terapija: Po 48 valandų pereinant prie šilumos terapijos galima atpalaiduoti raumenis ir padidinti kraujotaką.
  3. Tempimo pratimai: Kačių karvės ar vaiko poza gali atpalaiduoti įtemptus raumenis ir pagerinti laikyseną.

Vaistai

Vaistai gali būti labai svarbūs gydant nugaros skausmą. Be recepto parduodami paracetamolis ir NVNU, pvz., ibuprofenas, gali greitai numalšinti skausmą ir uždegimą.

Raumenų spazmų atveju patogumą gali pagerinti raumenis atpalaiduojantys vaistai. Lėtinį skausmą galima veiksmingai malšinti antidepresantais, o opioidai gali būti kraštutinė priemonė sunkiais atvejais, griežtai prižiūrint gydytojui.

Galimas šalutinis poveikis gali būti virškinamojo trakto sutrikimai vartojant NVNU arba priklausomybės nuo opioidų rizika. Svarbu pasikonsultuoti su gydytoju, kad būtų nustatyti geriausi vaistai, pritaikyti konkretiems jūsų poreikiams, ir stebėti gydymo veiksmingumą.

Fizinė terapija

Fizinė terapija gali būti aktyvus požiūris į nugaros skausmo gydymą. Jos metu daugiausia dėmesio skiriama mobilumui ir funkcijoms atkurti, kartu mažinant skausmą.

Pagrindiniai fizinės terapijos komponentai:

  1. Rankų terapija: Šis metodas gali sumažinti raumenų įtampą ir pagerinti sąnarių judrumą, taip padėdamas jums geriau judėti.
  2. Gydomieji pratimai: Šie pratimai gali sustiprinti jūsų pagrindą ir pagerinti stuburo būklę, taip palengvinant kasdienių užduočių atlikimą.
  3. Laikysenos keitimas: Kūno laikysenos pertvarkymas: Išmokus tinkamos kūno mechanikos, galima sumažinti įtampą užsiimant tam tikra veikla ir taip sumažinti traumų riziką.

Taikydami individualius planus, galite pastebėti išmatuojamus patobulinimus, pavyzdžiui, mažesnį skausmą ir didesnę ištvermę. Užsiimdami fizinės terapijos programa, žengsite svarbius žingsnius link ilgalaikio palengvėjimo ir nugaros skausmo pasikartojimo prevencijos.

Injekcijos

Injekcijomis galima tikslingai gydyti nugaros skausmą, suleidžiant vaistus tiesiai į diskomforto šaltinį.

Dažniausiai taikomos juosmeninės dalies epidūrinės steroidų injekcijos, kuriomis siekiama sumažinti uždegimą ir skausmą. Nors injekcijos gali suteikti didelį trumpalaikį palengvėjimą(daugiau nei 50 % pacientų praneša apie skausmo sumažėjimą po pirmosios injekcijos), dėl ilgalaikio veiksmingumo diskutuojama.

Atliekant šią procedūrą adata į stuburą nukreipiama naudojant vaizdą, todėl gali kilti tam tikra rizika, pavyzdžiui, infekcija ar alerginės reakcijos. Nors injekcijos gali sumažinti chirurginės operacijos poreikį, jos gali sukelti priklausomybę, jei naudojamos nuolat.

Būtina aptarti su gydytoju, ar injekcijos yra tinkamas pasirinkimas jūsų konkrečiai nugaros skausmo situacijai.

Stuburo manipuliacijos

Stuburo manipuliacija gali būti veiksmingas nugaros skausmo gydymas su nedidele nepageidaujamo poveikio rizika. Ji laikoma populiariu pasirinkimu, palyginti su daug medikamentų reikalaujančiu gydymu.

  1. Veiksmingumas: Stuburo manipuliacijos gali būti tokios pat veiksmingos kaip fizioterapija ir nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) skausmui malšinti, ypač trumpuoju laikotarpiu.
  2. Mechanizmas: Tai gali padidinti stuburo sąnarių judrumą naudojant kontroliuojamą jėgą, galimai moduliuojant skausmą per neurofiziologinius mechanizmus.
  3. Derinys: Stuburo manipuliacija, derinama su kitais gydymo būdais, pvz., fiziniais pratimais, gali pagerinti bendrus rezultatus.

Svarbu pasikonsultuoti su gydytoju, kad jis pateiktų rekomendacijas, pritaikytas konkrečiai jūsų situacijai.

Operacija

Chirurginė operacija gali būti svarstoma, kai konservatyvus gydymas po kelių mėnesių nepadeda numalšinti nugaros skausmo. Nugaros operacijos rūšys gali būti stuburo sintezė, laminektomija, diskektomija ir foraminotomija. Į operaciją gali pretenduoti asmenys, kurių lėtinis skausmas nereaguoja į gydymą, kuriems pasireiškia neurologiniai simptomai arba struktūriniai pakitimai.

Chirurginė intervencija gali būti labai naudinga, įskaitant skausmo sumažėjimą iki 90 % diskektomijos atvejų ir pagerėjusį judrumą. Tačiau galima rizika gali būti tokia: nepavykusios nugaros operacijos sindromas, infekcija ir nervų pažeidimas. Atsigavimo trukmė gali skirtis, priklausomai nuo procedūros ligoninėje praleidžiama nuo 1 iki 5 dienų. Nuo 4 iki 6 savaičių po operacijos gali būti pradėta fizioterapija, padedanti atsigauti.

Prevencija

Imdamiesi priemonių, kad išvengtumėte nugaros skausmo, galite iš esmės pagerinti savo bendrą savijautą ir gyvenimo kokybę.

Būkite aktyvūs: Kad sustiprintumėte savo pagrindą ir padidintumėte lankstumą, reguliariai mankštinkitės, pvz., užsiimkite joga ar pilatesu. Bent du kartus per savaitę užsiimkite raumenis stiprinančia veikla.

Praktikuokite taisyklingą laikyseną: Išlaikykite tiesią nugarą sėdėdami ir stovėdami. Kėdėje naudokite juosmens atramą, o kelius laikykite šiek tiek aukščiau nei klubus, kad sumažintumėte įtampą.

Darykite sveikus pasirinkimus: Išlaikykite sveiką svorį ir vartokite priešuždegiminę mitybą. Venkite rūkyti, nes tai gali apriboti kraujo pritekėjimą į nugaros raumenis.

Ar stresas gali sukelti nugaros skausmus?

Taip, stresas gali sukelti nugaros skausmus. Kai patiriate stresą, jūsų raumenys gali įsitempti, todėl atsiranda sustingimas ir diskomfortas. Gali padidėti jūsų jautrumas skausmui, todėl skausmą pajusite stipriau.

Jei pastebėjote, kad stresas veikia jūsų laikyseną arba sukelia raumenų spazmus, pats metas į tai atkreipti dėmesį. Streso valdymo metodų, tokių kaip meditacija ar reguliari mankšta, taikymas gali padėti sumažinti stresą ir jo poveikį nugarai.

Kaip laikysena veikia nugaros skausmą?

Jūsų laikysena gali turėti didelę įtaką nugaros skausmams. Kai susikūprinate arba ilgai sėdite , galite padidinti spaudimą stuburui ir aplinkiniams raumenims, o tai sukelia diskomfortą.

Netaisyklinga laikysena gali sukelti raumenų nuovargį ir sustingimą, todėl tapsite jautresni skausmui. Atkreipdami dėmesį į savo laikyseną ir ją koreguodami, galite gerokai sumažinti nugaros apkrovą ir pagerinti bendrą komfortą.

Ar nugaros skausmai dažnesni tam tikrose amžiaus grupėse?

Taip, nugaros skausmas gali būti dažnesnis tam tikrose amžiaus grupėse. Su amžiumi tikimybė patirti nugaros skausmą gali padidėti, ypač po 65 metų.

Galite pastebėti, kad vidutinio amžiaus asmenys, ypač 50-59 metų amžiaus , dažnai praneša apie lėtinį nugaros skausmą. Moterys paprastai praneša dažniau nei vyrai, ypač vyresniame amžiuje. Tokie veiksniai kaip gyvenimo būdas, genetika ir profesinė rizika gali turėti įtakos šiam didesniam paplitimui įvairiose amžiaus grupėse.

Ar tam tikri pratimai gali sustiprinti nugaros skausmą?

Taip, tam tikri pratimai gali sustiprinti nugaros skausmą. Didelio krūvio veikla, pavyzdžiui, bėgimas arba tokių pratimų, kaip prisitraukimai ir kojų kėlimas, atlikimas gali dar labiau apkrauti nugarą. Netinkamai naudojant treniruoklius, pavyzdžiui, kojų presus ar sėdimąsias eilutes, gali padidėti stuburo apkrova.

Labai svarbu įsiklausyti į savo kūną ir vengti judesių, kurie didina diskomfortą, o rinktis saugesnius ir švelnesnius pratimus, kurie palaiko stuburą.

Koks vaidmuo miegui tenka nugaros skausmui?

Miegas gali būti nepakeičiamas jūsų bendrai savijautai, ypač kalbant apie skausmo suvokimą. Kai miegate nepakankamai kokybiškai, gali padidėti jūsų jautrumas skausmui.

Dėl prasto miego gali padidėti raumenų įtampa ir uždegimas, todėl esamas diskomfortas dar labiau sustiprėja. Ir atvirkščiai, didelis skausmas gali sutrikdyti jūsų miegą ir sukurti ciklą, kurį sunku nutraukti. Pirmenybę teikdami geresniam miegui, laikui bėgant galite lengviau valdyti ir sumažinti nugaros skausmą.

Palikite komentarą