Skip to content

Tuberkuliozė (TB): Simptomai, priežastys, gydymas, prevencija

  • 7 min read

Tuberkuliozė (TB) – tai užkrečiama bakterinė infekcija, pirmiausia pažeidžianti plaučius, tačiau ji gali paveikti ir kitas kūno dalis.

Tuberkuliozė yra sudėtinga liga, kuriai būdingi tokie simptomai kaip nuolatinis kosulys ir nepaaiškinamas svorio kritimas, todėl reikia gerai suprasti jos priežastis, gydymo galimybes ir prevencijos strategijas.

TB aktualumas išlieka ir šiandien, ypač tam tikrose aplinkose, kur jos plitimas yra labiau tikėtinas.

Šiame pranešime gilinsimės į TB priežastis, griežtus gydymo protokolus, būtinus norint pasveikti, ir veiksmingus metodus, kaip apsaugoti save ir kitus nuo šios infekcinės ligos.

Straipsnis trumpai

  • Tuberkuliozės simptomai: nuolatinis kosulys, nepaaiškinamas svorio kritimas, karščiavimas, naktinis prakaitavimas ir krūtinės skausmas, dėl kurio reikia kreiptis į gydytoją.
  • Ligą sukelia Mycobacterium tuberculosis, pirmiausia pažeidžianti plaučius ir perduodama per įkvepiamus lašelius.
  • Gydymas apima šešių mėnesių antibiotikų kursą, o norint išvengti vaistams atsparios tuberkuliozės, labai svarbu jo laikytis.
  • Užkirskite kelią TB palaikydami stiprią imuninę sistemą, vengdami artimo kontakto su užsikrėtusiais asmenimis ir užtikrindami gerą gyvenamųjų patalpų vėdinimą.
  • Žolelių papildai ir maistinių medžiagų turtinga mityba gali padėti pasveikti ir sustiprinti imuninės sistemos veiklą TB gydymo metu.

Simptomai

Ankstyvas tuberkuliozės (TB) simptomų atpažinimas yra labai svarbus veiksmingam gydymui. Pagrindinis simptomas yra nuolatinis kosulys, trunkantis tris savaites ar ilgiau, dažnai su gleivėmis, kurios gali būti nuspalvintos krauju.

Taip pat gali pasireikšti nepaaiškinamas svorio kritimas, nuovargis ir nuolatinis karščiavimas. Kitas svarbus rodiklis yra naktinis prakaitavimas, kuris gali sutrikdyti jūsų miegą ir jus išmušti iš vėžių. Jei jaučiatės silpnai arba trūksta energijos, šių požymių nereikėtų ignoruoti, nes jie gali rodyti rimtesnę problemą.

Be to, krūtinės skausmas kvėpuojant ar kosint verčia nedelsiant kreiptis į gydytoją. Nors šie simptomai gali sutapti su kitomis ligomis, jų pastovumas ir derinys turėtų kelti susirūpinimą.

Jei įtariate, kad sergate tuberkulioze, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją. Ankstyva diagnozė ir gydymas ne tik padidina jūsų šansus pasveikti, bet ir padeda išvengti ligos plitimo kitiems.

Būkite budrūs ir teikite pirmenybę savo sveikatai.

Priežastys

Norint užkirsti kelią tuberkuliozei (TB), labai svarbu suprasti jos priežastis. Tuberkuliozę pirmiausia sukelia Mycobacterium tuberculosis bakterija, kuri dažniausiai pažeidžia plaučius, tačiau gali paveikti ir kitas kūno vietas. Tuberkulioze užsikrečiama įkvėpus mažyčių lašelių su bakterijomis, kurias dažnai išskiria užsikrėtęs asmuo kosėdamas, čiaudėdamas ar kalbėdamas.

Rizikos veiksniai susirgti TB yra susilpnėjusi imuninė sistema dėl tokių ligų kaip ŽIV, diabetas ar prasta mityba. Riziką dar labiau didina gyvenimas vietovėse, kuriose sergamumas tuberkulioze yra didelis, arba kelionės į jas, taip pat perpildytos gyvenamosios patalpos, prasta ventiliacija ir netinkamos sveikatos priežiūros paslaugos.

Ne visi užsikrėtę TB bakterijomis suserga; ši besimptomė būsena vadinama latentine TB. Tačiau susilpnėjus imuninei sistemai, latentinė TB gali išsivystyti į aktyvią ligą.

Suprasdami šias priežastis, galite imtis aktyvių priemonių, kad sumažintumėte riziką ir apsaugotumėte save ir kitus nuo tuberkuliozės.

Gydymas

Nuo tuberkuliozės (TB) galima gauti veiksmingą gydymą, po kurio visiškai pasveikstama vartojant antibiotikų derinį bent šešis mėnesius. Norint užtikrinti visišką bakterijų sunaikinimą, būtina laikytis paskirto gydymo plano.

Net jei pradėsite jaustis geriau dar nebaigę vartoti vaistų, nenustokite jų vartoti. Anksti nutraukus gydymą, gali atsirasti vaistams atspari tuberkuliozė, o tai apsunkina gydymą. Reguliarūs tolesni susitikimai su gydytoju yra svarbūs siekiant stebėti pažangą ir valdyti bet kokį šalutinį poveikį.

Kai kuriais atvejais gali prireikti tiesiogiai stebimo gydymo (DOT), kai gydytojas užtikrina, kad kiekvieną dozę išgersite taip, kaip numatyta.

Jei sergate vaistams atsparia tuberkulioze, gydymui gali būti skiriami kitokie arba stipresni vaistai, o gydymo trukmė gali būti ilgesnė. Visada praneškite gydytojui apie bet kokius rūpesčius ar šalutinį poveikį.

Tinkamai gydydamiesi ir laikydamiesi gydymo, galite įveikti tuberkuliozę ir susigrąžinti sveikatą.

Prevencija

Norėdami išvengti tuberkuliozės (TB), palaikykite stiprią imuninę sistemą ir iki minimumo sumažinkite bakterijų poveikį. Daugiausia dėmesio skirkite subalansuotai mitybai, kurioje gausu vaisių, daržovių ir neskaldytų grūdų, reguliariai mankštinkitės, užtikrinkite pakankamą miegą ir valdykite stresą, nes šie veiksniai labai svarbūs imunitetui.

Venkite artimo kontakto su aktyvia tuberkulioze sergančiais asmenimis, ypač perpildytose ar blogai vėdinamose patalpose. Didelės rizikos aplinkoje, pavyzdžiui, sveikatos priežiūros įstaigose, dėvėkite kaukę, kad sumažintumėte riziką įkvėpti bakterijų.

Užtikrinkite, kad jūsų gyvenamojoje patalpoje būtų gera ventiliacija, kad sumažėtų oro lašeliniu būdu plintančios tuberkuliozės plitimas.

Jei susidūrėte su aktyvia tuberkulioze sergančiu asmeniu, nedelsdami atlikite tyrimus, kad būtų galima anksti nustatyti ligą ir užkirsti kelią jos plitimui. Be to, apsvarstykite galimybę pasiskiepyti Bacillus Calmette-Guérin (BCG) vakcina, ypač jei gyvenate arba keliaujate į vietoves, kuriose paplitusi TB.

Vaistažolių papildai nuo tuberkuliozės

Gydant tuberkuliozę galima apsvarstyti galimybę į savo mitybą įtraukti vaistažolių papildų.

Tam tikri maisto produktai ir gėrimai gali sustiprinti jūsų imuninę sistemą ir palaikyti bendrą sveikatą gydymo metu.

Panagrinėkime kai kuriuos mitybos būdus, kurie gali padėti jums sveikimo kelyje.

Dietos, kurios gali padėti

  1. Priešuždegiminė dieta
  2. Antioksidantų turtinga dieta
  3. Viduržemio jūros regiono dieta
  4. Visaverčio maisto dieta
  5. Augalinė mityba

Šios dietos gali padėti sumažinti organizmo uždegimą, aprūpinti organizmą būtinomis maistinėmis medžiagomis, stiprinančiomis imuninės sistemos veiklą, subalansuota mityba skatinti bendrą sveikatą ir sumažinti perdirbtų maisto produktų, kurie gali paaštrinti sveikatos problemas, kiekį.

Visa tai gali būti naudinga tuberkuliozės gydymo procese.

Maistas ir gėrimai, kurie gali padėti

Maisto produktai ir gėrimai, kurie gali padėti gydant tuberkuliozę, yra šie: česnakas, imbieras, ciberžolė, ežiuolė, čiobrelių arbata, šeivamedžio žiedų arbata ir daug vandens.

Česnakas pasižymi antibakterinėmis savybėmis, kurios gali padėti kovoti su infekcijomis, o imbieras pasižymi priešuždegiminiu poveikiu, kuris gali sumažinti kvėpavimo takų diskomfortą.

Ciberžolė, kurioje gausu kurkumino, pasižymi imunitetą stiprinančiomis ir priešuždegiminėmis savybėmis, galinčiomis pagerinti bendrą sveikatą.

Ežiuolė gali sustiprinti imuninį atsaką ir sumažinti simptomų sunkumą.

Žolelių arbatos, pavyzdžiui, čiobrelių ir šeivamedžio žiedų, yra naudingos dėl čiobrelių antimikrobinių savybių ir šeivamedžio žiedų gebėjimo padėti šalinti gleives.

Optimaliai organizmo funkcijai ir atsigavimui labai svarbu palaikyti gerą hidrataciją geriant daug vandens.

Dažnai užduodami klausimai

Kaip tuberkuliozė diagnozuojama asmenims?

Norėdami diagnozuoti tuberkuliozę, gydytojai paprastai pradeda nuo išsamios anamnezės ir fizinės apžiūros.

Siekiant patikrinti, ar nesate užsikrėtę, jums gali būti atliktas odos arba kraujo tyrimas. Jei šie tyrimai rodo tuberkuliozę, diagnozei patvirtinti greičiausiai bus atlikta krūtinės ląstos rentgenograma arba skreplių tyrimas.

Svarbu bendradarbiauti su gydytoju ir pateikti tikslią informaciją, kad būtų pasiekta geriausių rezultatų diagnozuojant ligą.

Ar tuberkuliozė gali paveikti ne tik plaučius, bet ir kitus organus?

Taip, TB gali paveikti ne tik plaučius, bet ir kitus organus.

Kai galvojate apie tuberkuliozę, galbūt įsivaizduojate ją tik kvėpavimo takuose, tačiau ji gali plisti per kraują.

Ji gali paveikti inkstus, stuburą ar smegenis ir sukelti rimtų komplikacijų.

Jei jaučiate neįprastus simptomus arba esate sirgę tuberkulioze, būtinai kreipkitės į gydytoją, kad tinkamai įvertintų ir gydytų.

Neignoruokite jokių požymių, galinčių rodyti ekstrapulmoninę infekciją.

Ar tuberkulioze užsikrečiama per atsitiktinį kontaktą?

Tuberkulioze neužsikrečiama per atsitiktinį kontaktą.

Ji pirmiausia perduodama per orą, kai užsikrėtęs asmuo kosėja arba čiaudi.

Todėl rizika užsikrėsti per atsitiktinį bendravimą, pavyzdžiui, greitą pokalbį ar praeinant pro žmogų koridoriuje, yra gana maža.

Tačiau artimas ir ilgalaikis kontaktas padidina tikimybę užsikrėsti.

Svarbu būti informuotam ir imtis atsargumo priemonių, jei įtariate sąlytį su sergančiuoju tuberkulioze.

Kokia tuberkuliozės protrūkių istorija?

Tuberkuliozė turi ilgą istoriją, siekiančią tūkstančius metų. Ji minima senovės tekstuose, o XIX a. dėl pražūtingų padarinių buvo vadinama „vartojimu”.

Didžiausi protrūkiai kildavo perpildytose miestų teritorijose, ypač industrializacijos laikotarpiu. Reaguojant į tai, buvo imtasi visuomenės sveikatos priemonių, atsirado sanatorijų ir pagerėjo gyvenimo sąlygos.

Ilgainiui medicinos pažanga padėjo kovoti su liga ir suformavo dabartinį supratimą ir gydymo metodus.

Ar yra specifinių gyventojų grupių, kurioms gresia didesnė Tb rizika?

Taip, tam tikros gyventojų grupės turi didesnę riziką užsikrėsti tuberkulioze.

Jei gyvenate perpildytose patalpose arba jūsų imuninė sistema nusilpusi, jūsų tikimybė padidėja.

Didesnė rizika kyla ir tiems, kurie piktnaudžiauja narkotinėmis medžiagomis arba yra benamiai.

Be to, asmenys iš regionų, kuriuose tuberkuliozė paplitusi, gali būti imlesni.

Svarbu žinoti apie šiuos veiksnius ir imtis aktyvių veiksmų, kad apsaugotumėte savo ir aplinkinių sveikatą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *