Skip to content

Reumatinė polimialgija: simptomai, priežastys, gydymas, prevencija

  • 8 min read

Reumatinė polimialgija – tai uždegiminis susirgimas, kuris dažniausiai pasireiškia vyresnio amžiaus žmonėms ir sukelia didelį sustingimą ir skausmą, ypač pečių ir klubų srityje.

Sergantieji šia liga dažnai jaučia nuovargį ir bendrą blogą savijautą, todėl reikia ieškoti atsakymų apie jos simptomus, priežastis ir gydymo galimybes.

Dažniausiai gydoma kortikosteroidais, tačiau ne mažiau svarbu suprasti prevencines priemones.

Gyvenimo būdo pokyčiai gali būti labai svarbūs valdant simptomus ir mažinant ligos paūmėjimo riziką.

Konkrečios polimialginės reumatinės ligos prevencijos ir valdymo strategijos nagrinėjamos toliau šiame pranešime.

Straipsnis trumpai

  • Reumatine polimialgija pirmiausia serga vyresni nei 50 metų asmenys, o moterys yra jautresnės nei vyrai.
  • Dažniausiai pasitaikantys simptomai yra pečių, klubų ir kaklo sustingimas ir skausmas, dažnai pasireiškiantis rytais.
  • Kortikosteroidai yra pirmos eilės vaistas uždegimui ir skausmui mažinti; dozė koreguojama atsižvelgiant į simptomus.
  • Sveikas gyvenimo būdas, įskaitant subalansuotą mitybą ir reguliarius fizinius pratimus, gali padėti sumažinti riziką susirgti šia liga.
  • Žolelių papildai, tokie kaip ciberžolė, imbieras ir omega-3 riebalų rūgštys, gali suteikti papildomos priešuždegiminės naudos.

Simptomai

Reumatinė polimialgija gali sukelti sustingimą ir skausmą, ypač pečių, klubų ir kaklo srityje. Dėl įtemptų raumenų galite sunkiai atsikelti iš lovos ryte, o šis sustingimas gali sustiprėti po neveiklumo laikotarpių, pavyzdžiui, sėdint ar miegant.

Kitas dažnas simptomas – nuovargis, dėl kurio galite jaustis išsekę ir kuris trukdo mėgautis kasdiene veikla. Kai kuriems asmenims taip pat gali pasireikšti nedidelis karščiavimas arba neplanuotas svorio kritimas, o tai gali kelti nerimą.

Ligai progresuojant, dėl skausmo ir ribotos judesių amplitudės gali būti vis sunkiau atlikti paprastas užduotis, pavyzdžiui, pasiekti daiktus ant aukštos lentynos ar lipti laiptais.

Simptomai gali būti skirtingo intensyvumo visą dieną, dažnai jie pasireiškia ryte.

Jei jaučiate šiuos simptomus, būtina kreiptis į gydytoją, kad būtų nustatyta tinkama diagnozė. Ankstyvas atpažinimas ir gydymas gali padėti sumažinti diskomfortą ir pagerinti jūsų gyvenimo kokybę.

Priežastys

Tiksli polimialginės reumatinės ligos priežastis lieka neaiški, tačiau jos atsiradimą gali lemti keli veiksniai. Svarbus veiksnys yra amžius, nes šia liga pirmiausia gali sirgti vyresni nei 50 metų žmonės, todėl padidėja rizika šios amžiaus grupės asmenims.

Taip pat svarbus vaidmuo tenka ir lyčiai, nes moterys turi didesnę tikimybę susirgti reumatine polimialgija nei vyrai.

Negalima ignoruoti ir genetikos, nes autoimuninių ligų šeimoje gali padidėti rizika. Aplinkos veiksniai, pavyzdžiui, infekcijos, gali išprovokuoti šią ligą jautriems asmenims; kai kurie mokslininkai įtaria, kad virusinės infekcijos gali sukelti uždegiminę reakciją, susijusią su reumatine polimialgija.

Be to, gali būti ryšys tarp reumatinės polimialgijos ir kitos ligos, vadinamos milžiniškų ląstelių arteritu. Jei jums diagnozuota viena iš jų, gydytojas gali atidžiai stebėti, ar nesergate kita.

Nors gyvenimo būdo veiksniai negali būti tiesioginės priežastys, jie gali turėti įtakos jūsų bendrai sveikatai. Geriant vandenį ir valdant stresą galima sumažinti riziką.

Suprasdami šias galimas priežastis, galite išlikti budrūs ir aktyviai rūpintis savo sveikata.

Gydymas

Kortikosteroidai gali būti rekomenduojami kaip pirmos eilės reumatinės polimialgijos gydymas. Šie vaistai gali veiksmingai mažinti uždegimą ir malšinti skausmą, padėti pagerinti judrumą ir gyvenimo kokybę.

Gydytojas gali pradėti vartoti mažą dozę, kuri gali būti koreguojama atsižvelgiant į Jūsų simptomus ir reakciją į gydymą. Dauguma pacientų gali pastebėti žymų pagerėjimą nuo kelių dienų iki kelių savaičių.

Simptomams silpnėjant, gydytojas gali palaipsniui mažinti kortikosteroidų dozę. Labai svarbu laikytis jo nurodymų, nes staigus vaisto vartojimo nutraukimas gali sukelti simptomų paūmėjimą.

Kai kuriais atvejais gydytojas gali skirti papildomų vaistų, pavyzdžiui, nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU), padedančių malšinti skausmą ar sustingimą.

Reguliarūs kontroliniai vizitai pas gydytoją yra labai svarbūs, kad būtų galima stebėti jūsų pažangą ir koreguoti gydymo planą. Jei jaučiate šalutinį kortikosteroidų poveikį, aptarkite su gydytoju alternatyvias galimybes.

Gyvenimo būdo pokyčiai, pavyzdžiui, švelni mankšta ir subalansuota mityba, taip pat gali padėti jūsų gydymui ir bendrai savijautai. Gydymo plano laikymasis yra svarbiausias veiksnys siekiant veiksmingai valdyti polimialginę reumatinę ligą.

Prevencija

Užkirsti kelią reumatinei polimialgijai gali būti sudėtinga, tačiau sveiko gyvenimo būdo palaikymas gali sumažinti riziką. Daugiausia dėmesio skirkite subalansuotai mitybai, kurioje gausu vaisių, daržovių, neskaldytų grūdų ir liesų baltymų.

Reguliari mankšta gali padėti išlaikyti jūsų kūną stiprų ir lankstų, pagerinti bendrą savijautą.

Labai svarbu valdyti stresą, nes lėtinis stresas gali paveikti jūsų imuninę sistemą. Apsvarstykite galimybę į savo kasdienybę įtraukti atsipalaidavimo technikas, pavyzdžiui, sąmoningumo, jogos ar gilaus kvėpavimo pratimus.

Be to, pakankamas miego kiekis (7-9 val. kiekvieną naktį) gali padėti jūsų organizmui atsigauti ir imuninei funkcijai.

Reguliari gydytojo apžiūra gali padėti pastebėti bet kokius ankstyvus uždegimo ar kitų sveikatos problemų požymius. Jei jūsų šeimoje yra autoimuninių sutrikimų, aptardami tai su gydytoju, galite daugiau sužinoti apie savo riziką.

Nors negalite kontroliuoti visų veiksnių, dėmesys šiems aspektams gali padėti jums jaustis stipresniems savo sveikatos kelionėje.

Būkite informuoti ir aktyviai kreipkitės pagalbos, jei pastebėsite kokių nors nerimą keliančių simptomų.

Vaistažolių papildai

Gydant reumatinę polimialgiją, yra keletas natūralių priemonių, kurios gali suteikti palengvėjimą. Žolelių papildai, pavyzdžiui, ciberžolė, kurios sudėtyje yra kurkumino, ir imbieras, pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis ir gali padėti palengvinti simptomus.

Be to, žuvų taukuose esančios omega-3 riebalų rūgštys taip pat gali būti naudingos mažinant uždegimą.

Specialios dietos ir maisto produktų, kuriuose gausu antioksidantų, tokių kaip vaisiai ir daržovės, vartojimas gali pagerinti bendrą savijautą. Taip pat gali padėti tokie papildai kaip vitaminas D ir kalcis, ypač jei vartojate kortikosteroidus, kurie gali turėti įtakos kaulų sveikatai.

Jei svarstote apie alternatyvas, tokie vaistai, kaip nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU), gali padėti malšinti su šia liga susijusį skausmą ir uždegimą.

Prieš pradėdami vartoti bet kokį naują papildą ar vaistą, visada pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu, kad įsitikintumėte, jog jis tinka jūsų situacijai.

Dietos, kurios gali padėti

Toliau pateikiamos kai kurios dietos, kurios gali padėti gydyti sergančiuosius reumatine polimialgija:

  • Priešuždegiminė dieta: Vaisiai, daržovės, neskaldyti grūdai ir sveiki riebalai.
  • Viduržemio jūros regiono dieta: Viduržemio jūros regiono dieta: šioje dietoje gausu omega-3 riebalų rūgščių, antioksidantų ir skaidulų.
  • Dieta be glitimo: Glitimo atsisakymas gali sumažinti uždegimą ir pagerinti bendrą sveikatos būklę.
  • DASH dieta: Ši dieta, iš pradžių skirta kraujospūdžiui mažinti, skatina vartoti vaisius, daržoves ir neriebius pieno produktus, kurie taip pat gali pagerinti bendrą savijautą ir sumažinti uždegimą.
  • Augalinė dieta: Mityba, kurios pagrindą sudaro augalinis maistas, gali suteikti daug maistinių medžiagų ir antioksidantų, kurie gali padėti kovoti su uždegimu.

Tokia mityba gali padėti gaunant svarbiausių maistinių medžiagų, kurios palaiko imuninę sistemą, mažina uždegimo žymenų kiekį organizme ir gerina bendrą sveikatos būklę, o tai gali padėti geriau valdyti su reumatine polimialgija susijusius simptomus.

Maisto produktai ir gėrimai, kurie gali padėti

Maisto produktai ir gėrimai, kurie gali padėti polimialginės reumatinės ligos gydymo procese, yra ciberžolė, imbieras, bosvelija serrata, omega-3 riebalų rūgštys (esančios žuvų taukuose ir linų sėmenų aliejuje) ir žalioji arbata.

Ciberžolės sudėtyje yra kurkumino, kuris pasižymi stipriomis priešuždegiminėmis savybėmis, galinčiomis padėti sumažinti simptomus.

Imbieras yra žinomas kaip skausmą ir uždegimą mažinanti priemonė, todėl jį naudinga vartoti šviežioje arbatoje arba ruošiant maistą.

Bosvelija serrata, arba indiškas smilkalas, anksčiau naudotas uždegiminėms ligoms gydyti, jį galima įsigyti kapsulių arba tinktūrų pavidalu.

Omega-3 riebalų rūgštys yra veiksmingos kovojant su uždegimu, jų galima gauti iš žuvų taukų arba linų sėmenų aliejaus.

Žaliojoje arbatoje gausu antioksidantų, kurie gali palaikyti imuninę sistemą ir prisidėti prie bendros savijautos.

Prieš pradėdami vartoti naujus vaistažolių papildus, visada pasitarkite su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju, kad įsitikintumėte, jog jie atitinka jūsų gydymo planą.

Dažnai užduodami klausimai

Ar reumatinė polimialgija yra paveldima ar genetinė?

Reumatinė polimialgija nėra tiesiogiai klasifikuojama kaip paveldima, tačiau genetika gali būti svarbi. Jei turite autoimuninėmis ligomis sergančių šeimos narių, rizika gali padidėti.

Mokslininkai nustatė tam tikrų genetinių žymenų, susijusių su šia liga, kurie rodo galimą ryšį. Tačiau aplinkos ir gyvenimo būdo veiksniai taip pat gali labai prisidėti prie ligos atsiradimo.

Ar reumatinė polimialgija gali pasireikšti jaunesniems žmonėms?

Taip, reumatine polimialgija gali sirgti ir jaunesni žmonės, tačiau dažniau ja serga vyresni nei 50 metų asmenys.

Jei jaučiate nepaaiškinamą raumenų skausmą ir sustingimą, labai svarbu kreiptis į gydytoją, nepriklausomai nuo amžiaus. Ankstyva diagnozė gali padėti veiksmingai valdyti simptomus.

Nors ir retai, jaunesni pacientai gali susidurti su kitokiais sunkumais, todėl nedvejodami kreipkitės pagalbos, jei įtariate, kad galite sirgti šia liga.

Jūsų sveikata svarbi!

Kuo reumatinė polimialgija skiriasi nuo reumatoidinio artrito?

Polymyalgia rheumatica gali labai skirtis nuo reumatoidinio artrito savo simptomais ir priežastimis.

Reumatinė polimialgija pirmiausia sukelia raumenų skausmą ir sustingimą, ypač pečių ir klubų srityje, o reumatoidinis artritas paprastai pažeidžia sąnarius, todėl jie patinsta ir deformuojasi.

Be to, reumatoidinis artritas gali būti susijęs su autoimuniniu atsaku, o reumatinė polimialgija dažnai susijusi su uždegimu.

Šių skirtumų supratimas gali padėti efektyviau valdyti simptomus ir ieškoti tinkamo gydymo.

Kokie gyvenimo būdo pokyčiai gali padėti valdyti reumatinę polimialgiją?

Norėdami valdyti savo būklę, sutelkite dėmesį į reguliarius, švelnius pratimus, pavyzdžiui, vaikščiojimą ar plaukimą.

Subalansuota mityba, kurioje gausu priešuždegiminių maisto produktų, gali padėti sumažinti diskomfortą. Svarbu gerti vandens, o pakankamai miegoti gali padėti organizmui atsigauti.

Be to, praktikuojant streso mažinimo metodus, pavyzdžiui, jogą ar meditaciją, gali pagerėti bendra savijauta.

Ar yra kokių nors ilgalaikių polimialginės reumatinės ligos padarinių?

Ilgalaikis polimialginės reumatikos poveikis gali būti nuolatinis sustingimas ar nuovargis net ir po gydymo.

Kai kuriems asmenims simptomai gali svyruoti, o tai gali turėti įtakos kasdienei veiklai ir gyvenimo kokybei.

Be to, dėl ilgalaikio steroidų vartojimo gali padidėti rizika susirgti tokiomis ligomis kaip osteoporozė.

Labai svarbu aktyviai rūpintis savo sveikata, reguliariai tikrintis ir aptarti visus rūpimus klausimus su gydytoju, kad sumažintumėte galimą ilgalaikį poveikį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *