Monofer: kuo jis gali padėti, galimas šalutinis poveikis, kaip vartoti ir dar daugiau

Aleksandra
Sukūrė
8 min. skaitymo
% Monofer: kuo jis gali padėti, galimas šalutinis poveikis, kaip vartoti ir dar daugiau

„Monofer” yra intraveninis geležies papildas, vartojamas įvairioms anemijos formoms, įskaitant geležies trūkumą ir anemiją, susijusią su lėtinėmis inkstų ligomis, vėžiu ir nėštumu, veiksmingai gydyti. Dėl galimo šalutinio poveikio jį reikia skirti atsargiai, todėl pacientams, svarstantiems apie šį gydymą, jis yra būtinas.

Toliau šiame pranešime nagrinėjamas Monofer vartojimas, jo nauda, galimas šalutinis poveikis ir tinkamo vartojimo gairės, taip pat alternatyvios galimybės ir papildomos strategijos.

Trumpai

  • Preparatu „Monofer” gydoma geležies stokos anemija, lėtinės inkstų ligos, su vėžiu susijusi anemija, su nėštumu susijusi IDA ir geriamųjų geležies papildų netoleravimas.
  • Dažnas šalutinis poveikis yra smegenų migla, sąnarių skausmas, širdies plakimas, lėtinis bėrimas ir dantų spalvos pokyčiai.
  • Monofer skirkite bolusine injekcija, suleidžiant ne daugiau kaip 500 mg ≤250 mg/min.
  • Po gydymo būtina atlikti tolesnius vertinimus, kad būtų galima stebėti hemoglobino ir hematokrito kiekį.
  • Šalutinius poveikius valdykite natūraliai, naudodami skaidulų turtingą maistą, probiotikus, hidrataciją ir nedelsdami pasirūpinkite dantų priežiūra dėl dėmių.

Kaip Monofer gali padėti?

Monofer vaistai gali būti vartojami geležies stokos anemijai (IDA) gydyti ir yra greitas sprendimas asmenims, kurių būklė nėra tinkamai kontroliuojama geriamaisiais geležies papildais. Ši vienkartinė intraveninė pakaitinė geležies dozė gali veiksmingai koreguoti geležies atsargas suaugusiesiems, greitai padidinti hemoglobino kiekį ir padidinti deguonies pernešimo gebėjimą.

Tai gali būti ypač naudinga, kai geriamoji geležis yra neefektyvi, blogai toleruojama arba kai dėl tokių būklių, kaip lėtinė inkstų liga (LIL), būtina nedelsiant koreguoti geležies kiekį. Be to, Monofer gali sumažinti pacientų, sergančių atsparia anemija, priklausomybę nuo kraujo perpylimo. Unikali preparato sudėtis gali sumažinti padidėjusio jautrumo riziką ir leisti toleruoti dideles dozes, todėl šis preparatas gali būti universalus anemijos gydymo būdas įvairiose pacientų grupėse.

Kokioms būklėms gydyti skiriami Monofer vaistai?

Monofer skiriamas įvairių formų geležies stokos anemijai (IDA) gydyti, ypač pacientams, sergantiems lėtine inkstų liga (LIL), ir tiems, kuriems taikoma chemoterapija. Juo gali būti veiksmingai šalinamas geležies trūkumas dėl lėtinio kraujo netekimo CKD pacientams, ypač tiems, kuriems atliekama hemodializė.

Be to, jis gali būti naudingas pacientams, sergantiems su vėžiu susijusia anemija, nes, palyginti su geriamąja geležimi, užtikrina greitesnę hemoglobino reakciją. Šis vaistas taip pat gali būti skiriamas nėščiosioms, kurioms trūksta geležies, kai geriamoji geležis neveiksminga. Be to, jis tinka suaugusiesiems, netoleruojantiems geriamosios geležies arba tiems, kuriems dėl gretutinių ligų ar sutrikusios absorbcijos iš virškinamojo trakto reikia nedelsiant papildyti geležies atsargas.

Monofer atsiliepimai – ką žmonės sako apie šiuos vaistus

Daugelis pacientų praneša apie sunkias reakcijas po gydymo Monofer, įskaitant smegenų miglą, sąnarių skausmą ir širdies plakimą, o sveikimo laikotarpis trunka kelis mėnesius. Gyvenimo kokybė gali labai pablogėti, nes asmenys baiminasi būsimo gydymo ir praneša apie pablogėjusią sveikatos būklę.

Dažnai kyla nuolatinių problemų, tokių kaip lėtiniai bėrimai ir dantų spalvos pokyčiai. Monofer efektyvumo vertinimai yra žemi, vidutiniškai nuo 1,0 iki 1,3, todėl gydymo sėkmė vertinama neigiamai. Lyginant su alternatyviais geležies terapijos būdais, rezultatai yra geresni, todėl raginama atšaukti iš rinkos dėl susirūpinimo saugumu.

Galimas šalutinis poveikis

Galimas šalutinis Monofer poveikis gali būti krūtinės skausmas, nereguliarus širdies plakimas, traukuliai ir alerginės reakcijos, pavyzdžiui, padidėjęs jautrumas.

Pacientams taip pat gali pasireikšti į gripą panašūs simptomai, tokie kaip karščiavimas ir raumenų skausmas, kartu su pernelyg dideliu rankų ar kojų patinimu. Dažnai pasitaiko virškinamojo trakto sutrikimų: dažniausiai pasitaikantis nesunkus poveikis yra pykinimas, taip pat vidurių užkietėjimas, vėmimas ir diskomfortas pilve.

Odos reakcijos gali pasireikšti bėrimu arba lokaliu patinimu injekcijos vietoje. Be to, gali pasireikšti sisteminis poveikis, pavyzdžiui, galvos svaigimas, kosulys ir skonio sutrikimai. Nors daugelis šalutinių poveikių yra lengvi, siekiant užtikrinti paciento saugumą ir komfortą, būtina stebėti, ar neatsiranda sunkių reakcijų.

Natūralios priemonės, galinčios palengvinti šalutinį poveikį

Natūralios priemonės gali padėti sušvelninti šalutinį geležies papildų poveikį. Daug ląstelienos turinčio maisto, pavyzdžiui, vaisių ir neskaldytų grūdų, vartojimas ne geležies valgymo metu gali padėti sureguliuoti žarnyno įpročius. Žarnyno sveikatą gali palaikyti jogurto ar kefyro probiotikai.

Vidurių užkietėjimui mažinti gali būti naudingos džiovintos slyvos, linų sėmenys ir psiliumo luobelės. Geriant vandenį ir užsiimant fizine veikla gali dar labiau pagerėti virškinimas.

Kad dantys nenusidažytų nuo skystos geležies, rekomenduojama nedelsiant valyti dantis šepetėliu ir skalauti burną, taip pat geriant naudoti šiaudelį. Metalo skonį sušvelninti gali padėti geležies papildų maišymas su nerūgščiomis sultimis ir becukrės kramtomosios gumos kramtymas. Stebint asmeninę reakciją, šias priemones galima koreguoti individualiai.

Kaip vartoti Monofer vaistus?

Monofer vartojamas į veną, švirkščiant boliuso injekciją arba lašinę infuziją. Švirkščiant boliusine injekcija, galima suleisti iki 500 mg ≤250 mg per minutę, ne dažniau kaip tris kartus per savaitę. Pacientams, sveriantiems 50 kg ar daugiau, rekomenduojama vienkartinė 1000 mg dozė, o mažesnio svorio pacientams – 20 mg/kg.

Prieš vartojimą gali būti tikrinamas padidėjęs jautrumas ir patvirtinamas geležies poreikis. Privaloma medicininė priežiūra, o po vartojimo būtina stebėti, ar neatsiranda alerginių reakcijų. Po gydymo gali prireikti tolesnių tyrimų, kad būtų įvertintas hemoglobino ir hematokrito kiekis.

Svarbu pasikonsultuoti su gydytoju, kad jis asmeniškai patartų dėl šio vaisto vartojimo. Gydymo metu taip pat svarbu gerti vandens.

Alternatyvūs ir panašūs vaistai

Pacientai ir gydytojai gali apsvarstyti alternatyvius ir panašius vaistus geležies papildymui. Geležies karboksimaltozė gali būti skiriama greičiau ir pasižymi mažesniu padidėjusiu jautrumu, todėl kai kuriose ligoninėse jai teikiama pirmenybė.

Geležies sacharozė gali būti pirmos eilės intraveninis pasirinkimas lėtinėmis inkstų ligomis sergantiems pacientams. Kitos alternatyvos gali būti ferumoksitolis ūminio geležies trūkumo atveju ir geležies dekstranas, nors pastarasis sukelia retą anafilaksijos riziką. Geriamiesiems papildams dažniausiai naudojami geležies sulfatas ir geležies gliukonatas, kurie yra prieinamesni ir lengviau prieinami. Lėto atpalaidavimo preparatai gali sumažinti skrandžio ir žarnyno diskomfortą, o mažesnio geležies kiekio geležies alternatyvos gali būti naudojamos esant nedideliam trūkumui.

Svarbu pasitarti su gydytoju prieš pradedant vartoti bet kokius geležies papildus.

Dažnai užduodami klausimai

Ar „Monofer” galima vartoti nėštumo ar žindymo laikotarpiu?

Monofer galima vartoti nėštumo ir žindymo laikotarpiu, tačiau dėl ribotų duomenų rekomenduojama laikytis atsargumo. Nors kai kurie tyrimai rodo, kad jis gali būti saugus, gairėse rekomenduojama atidžiai įvertinti riziką ir naudą, ypač ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu ir padidėjusio jautrumo asmenims.

Kuo Monofer skiriasi nuo kitų geležies papildų?

Monofer gali skirtis nuo kitų geležies papildų dėl didesnės geležies koncentracijos, greitesnio infuzijos laiko, mažesnės padidėjusio jautrumo reakcijų rizikos ir geresnio saugumo profilio, todėl jis gali būti veiksmingesnis ir geriau toleruojamas sergant sunkiu geležies trūkumu, palyginti su alternatyviais preparatais.

Ką daryti praleidus dozę?

Praleidus dozę, ją reikia nedelsiant suleisti, nebent kita dozė netrukus bus suleista. Nepatartina keisti likusių dozių be gydytojo nurodymų; pasivijus būtina atnaujinti pradinį grafiką.

Ar Monofer saugus vaikams?

Monofer gali būti nesaugus vaikams. Dėl klinikinių tyrimų trūkumo Monofer saugumas pediatriniams pacientams nenustatytas. Reguliavimo institucijos draudžia jį vartoti jaunesniems pacientams, pabrėždamos didelę riziką ir neaiškumus dėl saugumo ir veiksmingumo šiems pacientams.

Ar Monofer gali sąveikauti su kitais vaistais?

Monofer gali sąveikauti su kitais vaistais. Pranešama, kad Monoferric sąveikauja su receptiniais ir nereceptiniais vaistais, vitaminais ir vaistažolių preparatais, todėl gydytojai, siekdami užtikrinti pacientų saugumą, turi kruopščiai informuoti apie sąveiką ir ją stebėti.