Laringitas – tai gerklų uždegimas, apimantis balso stygas, dėl kurio sutrinka jų veikla. Jis gali būti ūminis arba lėtinis, priklausomai nuo trukmės. Priežastys skirstomos į infekcines (virusai, bakterijos, grybeliai) ir neinfekcines (rūkymas, gastroezofaginis refliuksas, alergijos, autoimuninės ligos, balso pervargimas).
Diagnozė remiasi simptomais, esant poreikiui atliekama laringoskopija. Gydymas priklauso nuo tipo, dažniausiai taikoma balso ramybė, skysčiai, priešuždegiminiai ar priešgrybeliniai vaistai, esant refliuksui – rūgštingumą mažinantys preparatai.
Norint efektyviai valdyti balsą, labai svarbu atpažinti simptomus.
Laringito simptomai, gydymo galimybės, priežastys, prevencinės priemonės ir nuolatinių simptomų šalinimo priemonės, gyvenimo būdo korekcijos, kurios gali padėti pasveikti aptariamos šiame straipsnyje, žemiau.
Straipsnis trumpai
- Laringitas paprastai pasireiškia skardžiu balsu, sausa gerkle, nuolatiniu kosuliu ir galimais kvėpavimo sunkumais dėl gerklų patinimo.
- Gydant daugiausia dėmesio skiriama balso poilsiui, drėkinimui, skausmo malšinimui ir konsultacijai su gydytoju dėl nuolatinių ar sunkių simptomų.
- Dažniausios priežastys yra virusinės infekcijos, dirgikliai, balso pervargimas ir alergija arba rūgšties refliuksas.
- Prevencinės priemonės: balso higienos palaikymas, vengimas garsiai kalbėti ir drėkintuvo naudojimas sausoje aplinkoje.
- Žolelių arbatos, švelni dieta ir priešuždegiminiai maisto produktai gali padėti atsigauti ir nuraminti gerklės dirginimą.
Simptomai
Kai pasireiškia laringitas, vienas iš pirmųjų požymių gali būti užkimęs ar trūkčiojantis balsas. Dėl šio pokyčio gali būti sunku aiškiai kalbėti ir gali kilti įtampa bendraujant.
Gali būti sausa arba graužti gerklę, dėl to gali atsirasti nepatogumų ryjant ar kalbant. Kai kuriais atvejais gali atsirasti nuolatinis kosulys, kuris gali dar labiau dirginti gerklę. Galite jausti šleikštulį, kuris nepraeina, todėl sunku susikaupti.
Patinus gerklei, gali būti sunkiau kvėpuoti, ypač jei turite kvėpavimo takų problemų. Nuovargis yra dar vienas simptomas, į kurį reikia atkreipti dėmesį; jūsų organizmas gali jaustis labiau pavargęs nei įprastai, nes jis kovoja su laringitą sukėlusia liga.
Jei jaučiate bet kurį iš šių simptomų, svarbu atkreipti dėmesį ir leisti balsui pailsėti. Geriamas vanduo gali padėti nuraminti gerklę, todėl kol atsigausite, būtinai gerkite daug skysčių.
Gydymas
Norint pasveikti nuo laringito, labai svarbu pailsinti balsą. Venkite kalbėti ar šnabždėti, nes tai gali įtempti balso stygas. Geriausia būtų kelias dienas nekalbėti, kad gerklė užgytų.
Svarbu gerti vandenį. Gerkite daug vandens, žolelių arbatų arba sultinių, kad gerklė būtų drėgna. Venkite kofeino turinčių ar alkoholinių gėrimų, nes jie gali jus dehidratuoti.
Drėkintuvo naudojimas gali padėti palaikyti drėgmę ore ir padėti gerklei atsigauti.
Be recepto parduodami skausmą malšinantys vaistai, pavyzdžiui, ibuprofenas arba paracetamolis, gali palengvinti diskomfortą ir sumažinti uždegimą. Jei laringitą sukėlė alergija arba rūgšties refliuksas, šių problemų sprendimas gali padėti palengvinti simptomus.
Venkite dirgiklių, tokių kaip dūmai, stiprūs kvapai ar cheminių medžiagų garai, nes jie gali dar labiau pabloginti gerklės būklę.
Jei simptomai išlieka ilgiau nei dvi savaites arba jei jaučiate stiprų skausmą ar pasunkėjusį kvėpavimą, patartina kreiptis į gydytoją, kad būtų atliktas išsamesnis įvertinimas ir pritaikytos gydymo galimybės.
Priežastys
Laringitą gali sukelti įvairios priežastys, įskaitant virusines infekcijas, bakterines infekcijas ir dirgiklius. Šių priežasčių nustatymas gali padėti suprasti nemalonių pojūčių šaltinį ir imtis tinkamų veiksmų.
Dažniausios laringito priežastys yra šios:
- Virusinės infekcijos: Daugelį atvejų gali sukelti virusai, kurie sukelia peršalimą ir gripą.
- Bakterinės infekcijos: Bakterijos kartais gali sukelti laringitą, ypač jei yra antrinė infekcija.
- Dirgikliai: dūmų, cheminių medžiagų ar stiprių kvapų poveikis gali sudirginti balso stygas ir sukelti uždegimą.
- Pernelyg intensyvus balso naudojimas: ilgai šaukdami, dainuodami ar kalbėdami galite įtempti balsą ir sukelti gerklų uždegimą.
Prevencija
Norint išvengti laringito, labai svarbu laikytis geros balso higienos.
- Svarbu gerti vandenį; pasirūpinkite, kad jo gertumėte daug visą dieną.
- Venkite ilgai šaukti ar garsiai kalbėti.
- Ilgai kalbėdami darykite pertraukas, kad pailsintumėte balsą.
- Naudokite oro drėkintuvą, kad palaikytumėte oro drėgmę, ypač sausuoju metų laiku.
Venkite tokių dirgiklių kaip tabako dūmai ir per didelis alkoholio kiekis, nes jie gali įtempti balso stygas.
Jei esate triukšmingoje aplinkoje, apsvarstykite galimybę naudoti mikrofoną, kad nereikėtų kelti balso.
Galiausiai, apšilimas prieš dainuojant ar kalbant gali būti labai naudingas jūsų balsui.
Vaistažolių arbatos, suteikiančios raminančią pagalbą
Kai sergate laringitu, žolelių arbatos gali būti paguodžiantis pasirinkimas. Nors nėra konkrečių natūralių priemonių, galinčių išgydyti laringitą, tam tikri augaliniai ingredientai gali nuraminti gerklę ir padėti sušvelninti simptomus. Tokie ingredientai kaip pelyno šaknis, šlykštusis uosis ir ramunėlės dažnai rekomenduojami dėl jų priešuždegiminių savybių.
Dieta, kurioje gausu priešuždegiminių maisto produktų, pavyzdžiui, uogų, lapinių žalumynų ir riebios žuvies, gali padėti atsigauti.
Kalbant apie alternatyvas, yra vaistų ir maisto papildų, kurie gali padėti išvengti laringito simptomų arba juos palengvinti. Be recepto parduodamos gerklės pastilės, fiziologiniai nosies purškalai ir antihistamininiai vaistai gali suteikti palengvėjimą.
Tokie papildai kaip vitaminas C, cinkas ir medus populiarūs dėl imunitetą stiprinančio ir raminančio poveikio. Tačiau prieš pradedant bet kokį naują gydymą svarbu pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu, kad įsitikintumėte, jog jis tinka jūsų situacijai.
Dietos, kurios gali padėti
Dietos, kurios gali padėti laringito gijimo procese, yra švelni dieta, priešuždegiminė dieta, dieta, orientuota į hidrataciją, ir dieta, kurioje gausu antioksidantų.
Minkšta dieta gali sumažinti gerklės dirginimą, nes vengiama kietų ar abrazyvinių maisto produktų, o priešuždegiminė dieta gali padėti sumažinti patinimą ir diskomfortą, nes į ją įtraukiamos omega-3 riebalų rūgštys ir tokie prieskoniai kaip ciberžolė.
Į hidrataciją orientuotoje dietoje pabrėžiamas skysčių vartojimas, kad gerklė būtų drėgna ir padėtų atsigauti, o dieta, kurioje gausu antioksidantų, gali sustiprinti imuninę sistemą ir padėti organizmui veiksmingiau kovoti su infekcijomis.
Maistas ir gėrimai, kurie gali padėti
Maisto produktai ir gėrimai, kurie gali padėti gydyti laringitą, yra žolelių arbatos (pavyzdžiui, ramunėlių, šlamučių, saldymedžio šaknų ir imbiero), medus ir šilti sultiniai, tačiau venkite kofeino ir aštraus maisto.
Žolelių arbatos gali suteikti raminančią pagalbą dėl jų priešuždegiminių savybių ir gebėjimo padengti gerklę, sumažindamos dirginimą. Ramunėlės padeda mažinti uždegimą, o slidusis dilgėlių uosis garsėja gerklę raminančiomis savybėmis.
Saldymedžio šaknies arbata gali sumažinti diskomfortą ir uždegimą, o imbiero arbata palaiko imuninę sistemą ir kovoja su infekcijomis. Medus ne tik pagerina skonį, bet ir pasižymi natūraliomis antibakterinėmis savybėmis, padedančiomis sveikti.
Šilti sultiniai švelniai veikia gerklę ir drėkina, o tai labai svarbu sveikstant. Priešingai, kofeinas gali sukelti dehidrataciją ir sustiprinti simptomus, o aštrus maistas gali dar labiau sudirginti gerklę, todėl geriausia šiuo laikotarpiu jų vengti.
Dažnai užduodami klausimai
Ar laringitas gali būti užkrečiamas kitiems?
Laringitas gali būti užkrečiamas, jei jį sukelia virusinė infekcija. Ji gali plisti kitiems, ypač per kvėpavimo takų lašelius kosint ar čiaudint.
Tačiau jei laringitas kyla dėl neinfekcinių priežasčių, pavyzdžiui, balso pervargimo, jis nebus užkrečiamas.
Visada pravartu laikytis geros higienos, kad sumažintumėte infekcijų plitimo riziką.
Kiek laiko paprastai trunka laringitas?
Laringitas paprastai trunka nuo vienos iki dviejų savaičių, priklausomai nuo jo priežasties.
Jei tai virusinė infekcija, pagerėjimą galite pastebėti per savaitę, o bakterinės infekcijos gali užtrukti ilgiau.
Atsigavimą pagreitinti gali padėti balso ramybė ir vandens gėrimas.
Jei simptomai išlieka ilgiau nei dvi savaites, verta kreiptis į gydytoją, kad šis įvertintų ir patartų.
Ar laringitas dažniau pasireiškia tam tikrose amžiaus grupėse?
Taip, laringitas gali būti dažnesnis tam tikrose amžiaus grupėse.
Vaikai dažnai jį gali patirti dėl virusinių infekcijų ar alergijos, todėl jie yra ypač jautrūs.
Suaugusieji gali susidurti su laringitu, ypač tie, kurie intensyviai naudoja balsą, pavyzdžiui, mokytojai ar dainininkai.
Laringitu gali susirgti ir vyresnio amžiaus suaugusieji, dažnai tai susiję su kitomis kvėpavimo takų problemomis.
Ar laringitas gali sukelti kitų sveikatos komplikacijų?
Taip, laringitas gali sukelti kitų sveikatos komplikacijų.
Jei jį ignoruosite arba netinkamai valdysite, galite patirti balso įtempimą arba lėtinį švokštimą.
Kai kuriais atvejais tai gali peraugti į rimtesnes kvėpavimo takų problemas, ypač jei turite kitų sveikatos sutrikimų.
Žinodami savo simptomus ir kreipdamiesi į gydytoją dėl tinkamos priežiūros, galite išvengti šių galimų komplikacijų ir užtikrinti, kad jūsų balsas ir bendra sveikata išliks saugūs.
Ar yra konkrečių maisto produktų, kurių reikia vengti sergant laringitu?
Sergant laringitu reikėtų vengti tam tikrų maisto produktų, kurie gali dirginti gerklę.
Venkite aštrių, rūgščių ar traškių produktų, nes jie gali sustiprinti jūsų negalavimus. Pieno produktai gali sutirštinti gleives, todėl bus sunkiau nuryti.
Karšti gėrimai gali nudeginti gerklę, o kofeinas ir alkoholis gali dehidratuoti.
Kad palengvintumėte simptomus ir pasveiktumėte, rinkitės raminančius produktus, pavyzdžiui, šiltus sultinius ir minkštą maistą.