Skip to content

Burnos džiūvimas: Simptomai, priežastys, gydymas, prevencija

  • 7 min read

Burnos sausumas, dar vadinamas kserostomija, yra būklė, kuriai būdingas seilių trūkumas burnoje, sukeliantis diskomfortą ir sunkumus ryjant bei ragaujant maistą.

Ši būklė gali atsirasti dėl įvairių veiksnių, įskaitant tam tikrus vaistus, sveikatos būklę ir pasirinktą gyvenimo būdą.

Toliau šiame pranešime aptariami burnos džiūvimo simptomai, galimos priežastys ir veiksmingos gydymo bei profilaktikos galimybės.

Straipsnis trumpai

  • Burnos džiūvimo simptomai yra šie: diskomfortas, sunkumai ryjant ir didesnė dantų problemų, tokių kaip dantų ėduonis ir dantenų ligos, rizika.
  • Dažniausios priežastys yra vaistai, sveikatos sutrikimai, pavyzdžiui, diabetas, ir gyvenimo būdo veiksniai, pavyzdžiui, rūkymas ir dehidratacija.
  • Gydymo būdai: dažnai gurkšnoti vandenį, naudoti seilių pakaitalus ir kramtyti becukrę gumą, skatinančią seilių gamybą.
  • Užkirskite kelią burnos džiūvimui: būkite hidratuoti, vartokite daug vandens turinčio maisto ir sausoje aplinkoje naudokite oro drėkintuvą.
  • Mityba, pavyzdžiui, į hidrataciją orientuota dieta ir vaistažolių arbatos, gali padidinti skysčių suvartojimą ir palengvinti simptomus.

Simptomai

Burnos džiūvimas gali sukelti diskomfortą ir komplikacijas, pavyzdžiui, sunkumus ryjant ar kalbant. Dėl šios būklės gali būti sunku pajusti tam tikrų skonių skonį, taip pat gali atsirasti blogas burnos kvapas, dėl kurio gali būti gėda bendraujant.

Dėl drėgmės trūkumo taip pat gali skaudėti gerklę arba užkimti gerklę.

Gali padaugėti dantų problemų, nes dėl burnos sausumo gali atsirasti dantų ėduonis ir dantenų ligos, nes seilės padeda neutralizuoti rūgštis ir nuplauti maisto daleles. Sunkesniais atvejais galite pastebėti lūpų ir burnos kampučių įtrūkimų ar žaizdų.

Jei reguliariai jaučiate šiuos simptomus, svarbu į juos atkreipti dėmesį. Šių požymių ignoravimas gali sukelti rimtesnių burnos sveikatos problemų, todėl norint užtikrinti bendrą gerovę labai svarbu išlikti budriems.

Priežastys

Burnos džiūvimą gali lemti įvairios priežastys, kurios gali turėti įtakos jūsų burnos sveikatai ir kasdieniam gyvenimui.

Labai svarbu nustatyti pagrindinę priežastį, kad problema būtų veiksmingai išspręsta.

Dažniausios burnos džiūvimo priežastys yra šios:

  • Vaistai: Antihistamininiai, antidepresantai ir vaistai nuo kraujospūdžio gali sumažinti seilių išsiskyrimą.
  • Sveikatos būklė: Tam tikros sveikatos būklės, pvz., diabetas, Šegreno sindromas ar autoimuninės ligos, gali turėti įtakos jūsų organizmo gebėjimui gaminti seiles.
  • Gyvenimo būdo veiksniai: Rūkymas, besaikis alkoholio vartojimas ir dehidratacija gali sukelti burnos džiūvimą.

Šių veiksnių atpažinimas gali padėti aktyviai rūpintis burnos sveikata.

Jei pastebėjote nuolatinį burnos džiūvimą, įvertinkite savo vaistus, sveikatos būklę ir įpročius.

Šių priežasčių šalinimas gali pagerinti jūsų komfortą ir bendrą savijautą.

Gydymas

Tiems, kurie susiduria su burnos džiūvimu, labai svarbus veiksmingas gydymas, kad pagerėtų komfortas ir burnos sveikata. Dažnai gurkšnokite vandens, kad burna būtų drėgna. Be recepto parduodami seilių pakaitalai gali suteikti laikiną palengvėjimą. Kramtydami becukrę gumą arba čiulpdami becukrius saldainius, galite paskatinti seilių gamybą ir taip sumažinti sausumą.

Gali padėti vengti kofeino ir alkoholio, nes jie gali sustiprinti burnos sausumo simptomus. Vietoj to rinkitės gėrimus be kofeino ir drėkinančius maisto produktus, pavyzdžiui, vaisius ir daržoves. Jei vartojate vaistus, sukeliančius burnos džiūvimą, pasikonsultuokite su gydytoju dėl alternatyvų ar pakeitimų, kurie gali padėti.

Labai svarbu laikytis geros burnos higienos: du kartus per dieną valykite dantis fluoro turinčia pasta ir kasdien naudokite dantų siūlą. Taip pat svarbu reguliariai tikrintis dantis, nes odontologas gali patarti ir stebėti jūsų burnos sveikatą.

Jei burnos džiūvimas tęsiasi, aptarkite su gydytoju vaistų skyrimo galimybes. Jis gali rekomenduoti seilių gamybą skatinančius vaistus arba kitą jūsų situacijai būdingą gydymą. Išsprendus burnos sausumo problemą, gali pagerėti bendra sveikata ir komfortas.

Prevencija

Kad sumažintumėte burnos džiūvimo riziką, būtina gerti vandenį. Stenkitės gerti pakankamai vandens visą dieną, ypač per karščius arba po fizinio aktyvumo.

Turėdami po ranka vandens buteliuką galite priminti, kad reikia dažnai gurkšnoti. Be to, vartodami drėkinančius maisto produktus, pvz., vaisius ir daržoves, galite padidinti bendrą suvartojamų skysčių kiekį.

Pateikiame keletą praktinių patarimų, padėsiančių jums išlikti hidratuotiems:

  • Nustatykite priminimus: Naudokite telefoną arba programėlę, kad reguliariai primintumėte gerti vandenį.
  • Apribokite kofeino ir alkoholio vartojimą: abu šie gėrimai gali prisidėti prie dehidratacijos, todėl stenkitės juos vartoti saikingai.
  • Jei gyvenate sausame klimate arba naudojate šildymo sistemas, oro drėkintuvas gali padėti palaikyti drėgmę ore ir sumažinti burnos džiūvimo tikimybę.

Drėkinančios žolelių arbatos

Jei ieškote būdų, kaip išlikti hidratuotiems, žolelių arbatos gali puikiai papildyti jūsų mitybą. Tam tikri mišiniai ne tik numalšina troškulį, bet ir suteikia papildomos naudos dėl savo natūralių savybių.

Nors nėra konkrečių natūralių priemonių, skirtų vien tik drėkinti organizmą, žolelių arbatos, pavyzdžiui, ramunėlių, pipirmėčių ar žibuoklių, gali padidinti suvartojamų skysčių kiekį ir suteikti papildomos naudos sveikatai.

Be vaistažolių arbatų, apsvarstykite alternatyvas, pavyzdžiui, elektrolitų turtingus gėrimus ar papildus, kurie gali padėti jūsų hidratacijos pastangoms. Tokie produktai kaip sportiniai gėrimai ar elektrolitų milteliai gali padėti papildyti prarastus skysčius ir mineralus, o papildai, kurių sudėtyje yra kalio ar magnio, gali prisidėti prie bendros hidratacijos ir geros savijautos.

Dieta, kuri gali padėti

Toliau pateikiamos kelios dietos, kurios gali padėti gijimo procesui arba dar labiau nepakenkti burnos džiūvimui:

  • Į hidrataciją orientuota dieta: akcentuojami daug vandens turintys maisto produktai ir gėrimai, kad burnoje būtų palaikomas drėgmės lygis.
  • Minkšto maisto dieta: apima lengvai kramtomus ir nuryjamus maisto produktus, kurie mažina burnos ir gerklės dirginimą.
  • Mažai cukraus: Saldi mityba: Apribokite saldžius maisto produktus, kurie gali padidinti sausumą ir paskatinti bakterijų augimą burnoje.
  • Priešuždegiminė dieta: Daug omega-3 riebalų rūgščių ir antioksidantų turinčių maisto produktų, mažinančių uždegimą ir skatinančių gijimą.
  • Žolelių arbatų dieta: Įtraukiamos raminančios žolelių arbatos, kurios gali drėkinti ir skatinti seilių gamybą.

Šios dietos gali padėti užtikrinti pakankamą drėkinimą, sumažinti dirginimą, sumažinti uždegimą ir palaikyti subalansuotą burnos aplinką – visa tai gali palengvinti simptomus ir palaikyti bendrą burnos sveikatą.

Maisto produktai ir gėrimai, kurie gali padėti

Maisto produktai ir gėrimai, kurie gali padėti gijimo procesui ir nesukelti tolesnės žalos, yra žolelių arbatos (ramunėlių, pipirmėčių, imbiero), drėkinantys vaisiai (arbūzai, agurkai, apelsinai), kokteiliai, sultiniai, sriubos ir kokosų vanduo.

Žolelių arbatos ramina ir skatina drėkinimą be įprastose arbatose esančio kofeino, todėl jos yra puikus pasirinkimas burnos sausumo simptomams palengvinti.

Drėkinantys vaisiai ir daržovės turi daug vandens, kuris padeda numalšinti troškulį ir suteikia svarbių maistinių medžiagų.

Iš šių ingredientų pagaminti kokteiliai gali būti ir skanūs, ir drėkinantys – tai gaivus būdas kovoti su sausumu.

Sultiniai ir sriubos ne tik drėkina, bet ir aprūpina maistinėmis medžiagomis, kurios gali palengvinti diskomfortą.

Galiausiai, kokosų vanduo yra drėkinanti alternatyva, turinti daug elektrolitų, padedanti užtikrinti bendrą hidrataciją ir gerą savijautą.

Dažnai užduodami klausimai

Ar burnos sausumas gali paveikti skonio pojūtį?

Taip, burnos džiūvimas gali turėti įtakos skonio pojūčiui.

Kai burnoje trūksta drėgmės, skonio receptoriams gali būti sunkiau tinkamai veikti. Galite pastebėti, kad skoniai atrodo prislopinti arba ne tokie intensyvūs.

Be seilių maistas gali blogiau skaidytis, todėl skonio receptoriai sunkiau jaučia skirtingus skonius.

Ar burnos džiūvimas yra dažnas vaistų šalutinis poveikis?

Taip, burnos džiūvimas gali būti dažnas daugelio vaistų šalutinis poveikis.

Jei vartojate receptinius ar nereceptinius vaistus, galite pastebėti, kad burna sausesnė nei įprastai. Taip atsitinka todėl, kad tam tikri vaistai gali paveikti seilių gamybą.

Svarbu perskaityti vaistų šalutinį poveikį ir pasikalbėti su gydytoju, jei susiduriate su šia problema. Jis gali pakoreguoti jūsų vaistus arba pasiūlyti alternatyvų, padedančių suvaldyti sausumą.

Kaip amžius veikia burnos sausumo simptomus?

Amžius gali turėti įtakos burnos džiūvimo simptomams dėl organizmo sistemų pokyčių, kurie gali turėti įtakos seilių gamybai.

Galite pastebėti, kad burna dažniau džiūsta arba kad sunkiau nuryti ar paragauti maisto. Šiems pokyčiams įtakos gali turėti tokie veiksniai kaip hormonų pokyčiai ar vaistų vartojimas.

Geriant vandenį ir laikantis geros burnos higienos, šie simptomai gali būti lengviau įveikti senėjimo proceso metu.

Ar burnos sausumas gali sukelti kitų sveikatos problemų?

Taip, burnos džiūvimas gali sukelti kitų sveikatos problemų.

Kai burna sausa, gali padidėti ėduonies ir dantenų ligų rizika, nes sumažėja seilių, kurios padeda apsaugoti dantis. Taip pat gali kilti sunkumų ryjant ir kalbant, o tai gali turėti įtakos jūsų kasdieniam gyvenimui.

Be to, dėl burnos sausumo gali atsirasti nemalonus burnos kvapas, todėl gali būti nepatogu bendrauti.

Norint išvengti šių galimų komplikacijų, svarbu atkreipti dėmesį į šią būklę.

Ar yra kokių nors naminių priemonių, padedančių sumažinti burnos džiūvimą?

Jei ieškote naminių burnos sausumo mažinimo priemonių, visą dieną gurkšnodami vandenį galite išlikti hidratuoti.

Kramtydami becukrę gumą arba čiulpdami becukrius saldainius galite paskatinti seilių gamybą.

Lengviau gali būti, jei naktimis naudosite oro drėkintuvą, kuris gali pridėti drėgmės į orą.

Gali padėti vengimas vartoti kofeiną ir alkoholį, nes jie gali sustiprinti sausumą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *