Skip to content

Didysis trochanterinis skausmo sindromas: Simptomai, priežastys, gydymas, prevencija

  • 8 min read

Didysis trochanterinis skausmo sindromas (GTPS) – tai būklė, kuriai būdingas nuolatinis skausmas išorinėje klubo pusėje, dažnai sustiprėjantis užsiimant tokia veikla, kaip vaikščiojimas ar lipimas laiptais, ir galintis sutrikdyti miegą.

GTPS priežastys yra burzų uždegimas ir raumenų disbalansas.

Toliau aptariamos gydymo galimybės ir prevencinės priemonės, kurios gali padėti sumažinti diskomfortą ir pagerinti bendrą gyvenimo kokybę.

Straipsnis trumpai

  • GTPS sukelia skausmą išorinėje klubo pusėje, kuris sustiprėja atliekant tokius veiksmus kaip vaikščiojimas, lipimas laiptais ar gulėjimas ant šono.
  • Burzų uždegimas, raumenų disbalansas ir netinkama biomechanika yra dažniausios didžiojo trochanterinio skausmo sindromo priežastys.
  • Gydymas apima poilsį, fizinę terapiją, be recepto parduodamus skausmą malšinančius vaistus ir galbūt kortikosteroidų injekcijas esant nuolatiniam skausmui.
  • Reguliarus klubo raumenų stiprinimas, tinkama avalynė ir laipsniškas fizinio krūvio intensyvumo didinimas gali padėti išvengti GTPS.
  • Priešuždegiminė mityba, kurioje gausu omega-3 riebalų rūgščių, lapinių žalumynų ir sveikų riebalų, gali palaikyti sąnarių sveikatą ir sumažinti skausmą.

Simptomai

Didžiojo trochanterio skausmo sindromas (GTPS) gali sukelti skausmą išorinėje klubo pusėje, ypač atliekant tokius veiksmus kaip vaikščiojimas ar lipimas laiptais. Diskomfortas gali atsirasti atsistojus iš sėdimos padėties arba gulint ant šono. Skausmas gali būti aštrus, maudžiantis ar pulsuojantis ir gali sustiprėti ilgai sėdint ar stovint.

Spaudžiant sritį virš didžiojo trochanterio – klubo kaulinio iškilimo – gali atsirasti jautrumas. Kai kuriais atvejais skausmas gali sklisti žemyn šlaunimi ir apsunkinti kasdienius darbus. Šį skausmą gali lydėti klubo sąnario rigidiškumas ir ribotas judrumas, dar labiau apsunkinantis judėjimą.

Naktinis prabudimas dėl klubo sąnario skausmo yra dar vienas simptomas, galintis sutrikdyti miegą ir sukelti nuovargį. Jei pastebite, kad šlubčiojate arba keičiate ėjimo būdą, kad išvengtumėte diskomforto, tai gali reikšti, kad GTPS daro įtaką jūsų kasdieniam gyvenimui.

Šių simptomų stebėjimas gali padėti efektyviai bendrauti su gydytoju apie jūsų būklę.

Priežastys

Klubo sąnario skausmą gali sukelti įvairūs veiksniai, ypač didžiojo trochanterinio skausmo sindromo (GTPS) atveju. Viena iš pagrindinių priežasčių yra burzų – mažų skysčio pripildytų maišelių, kurie saugo klubo sąnarį – uždegimas. Dėl pervargimo ar pasikartojančios veiklos, pavyzdžiui, bėgimo ar važiavimo dviračiu, šios sritys gali sudirgti ir patinti.

Raumenų disbalansas klubo srityje taip pat gali turėti didelę įtaką. Silpni ar įtempti raumenys gali turėti įtakos jūsų eisenai ir sukelti papildomą krūvį klubo sąnariui, todėl gali atsirasti skausmas. Be to, bloga biomechanika, galbūt dėl netinkamos avalynės arba patirtų klubo sąnario traumų, gali paaštrinti problemą.

Tam įtakos gali turėti ir amžius, nes laikui bėgant klubo sąnario nusidėvėjimas dažnai didėja. Jei turite antsvorio, klubų sąnariai gali būti papildomai apkrauti, todėl padidėja GTPS rizika.

Galiausiai, tam tikros medicininės būklės, pavyzdžiui, artritas arba klubo sąnario operacija, taip pat gali lemti šio skausmingo sindromo atsiradimą. Šių priežasčių supratimas gali padėti nustatyti rizikos veiksnius ir priimti pagrįstus sprendimus dėl klubo sąnario sveikatos.

Gydymas

Sprendžiant didžiojo trochanterinio skausmo sindromo (GTPS) sukeltą diskomfortą, gali būti taikomas poilsis, fizinė terapija, o kartais ir medikamentinis gydymas.

Pradėkite mažinti skausmą didinančią veiklą, kad galėtumėte atsigauti.

Kineziterapija gali būti labai svarbi stiprinant klubo raumenis ir gerinant lankstumą.

Gydytojas gali padėti atlikti konkrečius pratimus, pritaikytus jūsų poreikiams, padėti sumažinti skausmą ir pagerinti funkciją.

Be recepto parduodami skausmą malšinantys vaistai, pavyzdžiui, ibuprofenas arba paracetamolis, gali padėti įveikti simptomus.

Jei skausmas nepraeina, gydytojas gali pasiūlyti kortikosteroidų injekcijas uždegimui sumažinti.

Pateikiame trumpą veiksmingų GTPS gydymo būdų santrauką:

  1. Poilsio ir veiklos keitimas: Venkite skausmą sukeliančios veiklos, kad turėtumėte laiko atsigauti.
  2. Fizinė terapija: Atlikite vadovaujamus pratimus, kad sustiprintumėte klubo raumenis ir pagerintumėte lankstumą.
  3. Vaistai: Jei reikia, naudokite be recepto parduodamus skausmą malšinančius vaistus arba kreipkitės dėl kortikosteroidų injekcijų.

Prevencija

Didžiojo trochanterinio skausmo sindromo (GTPS) prevencija gali apimti kelias strategijas, skirtas klubo sąnario sveikatai palaikyti ir išvengti pervargimo. Reguliariai atliekami klubo raumenis, ypač sėdmenų raumenis, stiprinantys pratimai gali padėti stabilizuoti klubo sąnarį ir sumažinti traumų riziką.

Klubo lenkiamųjų, strėnų ir keturgalvio raumens raumenų tempimo pratimai gali padėti palaikyti lankstumą ir išvengti įsitempimo, galinčio sukelti diskomfortą.

Labai svarbu stebėti savo aktyvumo lygį. Jei pradedate naujus pratimus, palaipsniui didindami jų intensyvumą ir trukmę galite išvengti organizmo pervargimo. Nedidelio poveikio užsiėmimus, pavyzdžiui, plaukimą ar važiavimą dviračiu, derindami su didelio poveikio pratimais, galite pailsinti klubus.

Tinkama avalynė gali būti svarbi prevencijos priemonė. Gali būti svarbu avėti batus, kurie suteikia tinkamą atramą ir amortizaciją, ypač jei ant kojų praleidžiate daug valandų.

Be to, jei išlaikysite sveiką svorį, sumažinsite krūvį klubams.

Galiausiai apsvarstykite galimybę reguliariai lankytis pas gydytoją. Jis gali padėti įvertinti jūsų judėjimo įpročius ir pasiūlyti, kaip pakeisti įprastą režimą, kad išliktumėte aktyvūs ir kartu apsaugotumėte klubus nuo GTPS.

Vaistažolių papildai skausmui malšinti

Gydant didžiojo trochanterinio skausmo sindromą, yra keletas natūralių priemonių, kurios gali padėti palengvinti simptomus.

Žolelių papildai, pavyzdžiui, ciberžolė, kurios sudėtyje yra kurkumino, ir imbieras, pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis ir gali palengvinti skausmą. Be to, gluosnio žievė tradiciškai vartojama dėl analgetinio poveikio.

Prie skausmo ir uždegimo mažinimo taip pat gali prisidėti tam tikra mityba, kurioje gausu omega-3 riebalų rūgščių, esančių žuvų taukuose, arba priešuždegiminėmis savybėmis pasižyminčių maisto produktų, pavyzdžiui, uogų ir lapinių žalumynų, vartojimas.

Kalbant apie vaistus, laikiną palengvėjimą gali suteikti be recepto parduodami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU), tokie kaip ibuprofenas ar naproksenas.

Tokie papildai kaip gliukozaminas ir chondroitinas taip pat gali būti naudingi sąnarių sveikatai ir skausmui malšinti.

Jei ieškote alternatyvų, apsvarstykite vietinio poveikio priemones, pavyzdžiui, kapsaicino kremą arba mentolio pagrindu pagamintus gelius, kurie gali suteikti vietinį palengvėjimą.

Prieš pradėdami vartoti bet kokį naują papildą ar gydymo režimą, visada pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu, kad įsitikintumėte, jog jis atitinka jūsų individualius sveikatos poreikius.

Dietos, kurios gali padėti

Didžiojo trochanterinio skausmo sindromo gydymo procesą gali palengvinti šios dietos: priešuždegiminė dieta, Viduržemio jūros regiono dieta, augalinė dieta ir dieta be glitimo.

Šios dietos gali padėti sumažinti uždegimą, skatinti bendrą sąnarių sveikatą, pagerinti maistinių medžiagų suvartojimą ir sumažinti skausmą, taip pagerinant judrumą ir bendrą savijautą.

Maisto produktai ir gėrimai, kurie gali padėti

Į savo mitybą įtraukite šiuos maisto produktus ir gėrimus, kad palaikytumėte gijimo procesą ir išvengtumėte didesnio trochanterinio skausmo sindromo paūmėjimo: riebią žuvį, ciberžolę, imbierą, lapinius žalumynus, uogas, riešutus, alyvuogių aliejų, žaliąją arbatą ir neskaldytus grūdus.

Riebioje žuvyje, pavyzdžiui, lašišoje ir skumbrėje, gausu omega-3 riebalų rūgščių, kurios padeda mažinti uždegimą ir sąnarių skausmą.

Ciberžolėje yra kurkumino – junginio, pasižyminčio stipriomis priešuždegiminėmis savybėmis, o imbieras pasižymi gebėjimu mažinti skausmą ir uždegimą.

Lapiniai žalumynai aprūpina svarbiausiais vitaminais ir antioksidantais, kurie palaiko bendrą sveikatą.

Uogose gausu antioksidantų, kurie gali padėti kovoti su oksidaciniu stresu ir uždegimu.

Riešutuose, ypač graikiniuose riešutuose ir migdoluose, yra sveikų riebalų, kurie padeda mažinti uždegimą.

Alyvuogių aliejus yra sveiki riebalai, kurių sudėtyje yra oleokantalio, pasižyminčio priešuždegiminiu poveikiu, panašiu į ibuprofeno.

Žaliojoje arbatoje gausu polifenolių, kurie taip pat gali padėti mažinti uždegimą, o pilno grūdo produktuose yra skaidulų ir maistinių medžiagų, kurios gali palaikyti bendrą sveikatą ir gerą savijautą.

Dažnai užduodami klausimai

Ar didžiojo trochanterio skausmo sindromas gali paveikti abu klubus vienu metu?

Taip, didžiojo trochanterinio skausmo sindromas gali paveikti abu klubus vienu metu.

Galite pastebėti vieno klubo skausmą, kuris ilgainiui išplinta į kitą. Šį abipusį diskomfortą gali lemti įvairūs veiksniai, pavyzdžiui, raumenų disbalansas arba pasikartojanti veikla, dėl kurios apkraunamos abi pusės.

Labai svarbu atkreipti dėmesį į bet kokį nuolatinį skausmą ir kreiptis į gydytoją, kuris gali padėti suvaldyti simptomus ir pagerinti bendrą klubo sąnario sveikatą.

Ar dažnai sportininkams pasireiškia šis sindromas?

Taip, sportininkams šis sindromas pasitaiko gana dažnai.

Intensyviai treniruodamiesi ir dalyvaudami varžybose galite pervargti ir pertempti klubų sritį. Jei užsiimate sporto šakomis, kuriose reikalingi pasikartojantys judesiai, pavyzdžiui, bėgiojimu ar važiavimu dviračiu, rizika gali būti didesnė.

Jei pastebėsite bet kokį diskomfortą ir anksti į jį reaguosite, tai padės išvengti problemos paūmėjimo ir išlaikyti geriausius rezultatus.

Kiek laiko paprastai trunka atsigavimas?

Atsigavimo laikas gali labai skirtis priklausomai nuo konkrečios situacijos.

Paprastai pagerėjimo galite tikėtis po kelių savaičių, tačiau visiškas pasveikimas gali užtrukti kelis mėnesius.

Tinkami reabilitaciniai pratimai ir gydytojo patarimų laikymasis gali padėti pagreitinti šį procesą.

Jei uoliai laikysitės gydymo plano, teigiamus pokyčius galite pastebėti greičiau nei vėliau, todėl būkite susikaupę ir atsidavę savo sveikimo kelionei.

Ar yra kokių nors specifinių rizikos veiksnių moterims?

Taip, moterims yra specifinių rizikos veiksnių.

Hormoniniai pokyčiai, ypač menopauzės metu, gali padidinti jautrumą tam tikroms ligoms.

Be to, moterų dubuo gali būti platesnis, o tai gali paveikti klubų mechaniką ir sukelti problemų.

Jei esate fiziškai aktyvūs, pasikartojanti veikla, pavyzdžiui, bėgimas ar šokiai, gali padidinti riziką.

Žinodami šiuos veiksnius, galite imtis prevencinių priemonių ir palaikyti bendrą klubo sąnario sveikatą.

Ar tam tikra avalynė gali sustiprinti simptomus?

Taip, tam tikra avalynė neabejotinai gali sustiprinti simptomus.

Jei avite batus su prasta skliauto atrama arba aukštakulniais, gali sutrikti jūsų kūno mechanika ir padidėti krūvis klubams.

Plokščia avalynė gali būti nepakankamai amortizuojanti, o pernelyg kieta avalynė gali riboti natūralius judesius.

Labai svarbu rinktis avalynę, kuri suteikia tinkamą atramą ir komfortą, nes tai gali padėti sumažinti diskomfortą ir užkirsti kelią tolesnėms problemoms.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *