Skip to content

Plaučių vėžys: Simptomai, priežastys, gydymas, prevencija

  • 8 min read

Plaučių vėžys – tai plaučiuose atsirandantis vėžio tipas, kuriam dažnai būdingi tokie simptomai kaip nuolatinis kosulys, nepaaiškinamas svorio kritimas ir krūtinės skausmas.

Labai svarbu atpažinti šiuos simptomus, nes jie gali rodyti rimtesnę pagrindinę ligą.

Plaučių vėžio priežastys visų pirma yra rūkymas, aplinkos veiksniai ir genetiniai polinkiai, kurie gali padėti įvertinti jūsų asmeninę riziką.

Galimi įvairūs gydymo būdai, kurių kiekvienas gali turėti didelę įtaką paciento gydymo rezultatams.

Be to, prevencinės priemonės, ypač susijusios su gyvenimo būdo pasirinkimu ir naujoviškais požiūriais į plaučių sveikatą, gali būti labai svarbios mažinant riziką susirgti plaučių vėžiu.

Su plaučių vėžiu susiję simptomai, priežastys, gydymo galimybės ir prevencinės priemonės nagrinėjamos toliau šiame pranešime.

Straipsnis trumpai

  • Dažniausiai pasitaikantys plaučių vėžio simptomai yra nuolatinis kosulys, kosulys su krauju, dusulys, krūtinės skausmas ir nepaaiškinamas svorio kritimas.
  • Pagrindinė plaučių vėžio priežastis yra rūkymas (apie 85 % atvejų), taip pat pasyvus rūkymas ir aplinkos keliami pavojai.
  • Priklausomai nuo vėžio tipo ir stadijos, plaučių vėžį galima gydyti chirurginiu būdu, chemoterapija, spinduline terapija ir tiksliniu gydymu.
  • Prevencinės priemonės: mesti rūkyti, vengti pasyvaus rūkymo, sveikai maitintis, reguliariai mankštintis ir reguliariai tikrintis.
  • Žolelių papildai ir specialios dietos, pavyzdžiui, Viduržemio jūros regiono arba priešuždegiminė dieta, gali pagerinti plaučių sveikatą ir bendrą savijautą.

Simptomai

Labai svarbu anksti atpažinti plaučių vėžio simptomus. Simptomai gali būti nuolatinis kosulys, kuris laikui bėgant stiprėja, kosulys krauju (net ir nedideliu kiekiu) ir dusulys įprastinės veiklos metu.

Aštrus ar nuolatinis krūtinės skausmas gali rodyti plaučių problemas. Šiuos simptomus gali lydėti ir nepaaiškinamas svorio kritimas ar nuovargis.

Jei pastebėjote daugiau nei porą savaičių trunkantį gerklės užkimimą ar balso pokyčius, svarbu atkreipti į tai dėmesį. Dažnos kvėpavimo takų infekcijos, tokios kaip bronchitas ar plaučių uždegimas, taip pat gali būti įspėjamieji ženklai.

Šių simptomų supratimas gali padėti greičiau imtis veiksmų. Visada kreipkitės į gydytoją, jei kyla abejonių, nes ankstyvas ligos nustatymas gali turėti didelės įtakos rezultatams ir gydymo galimybėms.

Priežastys

Rūkymas gali būti pagrindinė plaučių vėžio priežastis – jis sukelia apie 85 % plaučių vėžio atvejų. Jei rūkote, jūsų rizika gali gerokai padidėti, ypač jei rūkote daugelį metų arba daug rūkote. Pasyvaus rūkymo poveikis taip pat gali padidinti tikimybę susirgti plaučių vėžiu.

Kitos kenksmingos medžiagos, pavyzdžiui, asbestas, radono dujos ir tam tikros cheminės medžiagos darbo vietoje, gali padidinti plaučių vėžio riziką. Jei dirbate aplinkoje, kurioje yra šių medžiagų, svarbu laikytis saugos priemonių.

Šeimos istorija taip pat gali būti svarbi. Jei jūsų šeimoje paplitęs plaučių vėžys, rizika susirgti plaučių vėžiu gali būti didesnė nei vidutinė, nepriklausomai nuo jūsų rūkymo įpročių. Tam tikros genetinės mutacijos taip pat gali lemti polinkį sirgti plaučių vėžiu.

Negalima pamiršti ir aplinkos veiksnių, pavyzdžiui, oro taršos. Gyvenant užterštoje vietovėje arba veikiant dideliam užterštumo lygiui, rizika gali padidėti. Patartina imtis priemonių, kad poveikis būtų kuo mažesnis.

Suprasdami šias priežastis galite priimti pagrįstus sprendimus dėl savo sveikatos ir gyvenimo būdo.

Gydymas

Plaučių vėžio gydymo būdai gali būti chirurgija, chemoterapija, spindulinė terapija ir tikslinė terapija. Gydymo būdas priklauso nuo plaučių vėžio tipo, stadijos ir bendros sveikatos būklės.

Ankstyvosios stadijos plaučių vėžio atveju veiksmingiausias pasirinkimas gali būti operacija, nes jos metu pašalinamas navikas ir galbūt dalis aplinkinio plaučių audinio.

Pažengusiose stadijose gali būti rekomenduojama chemoterapija; šis gydymas, kurio metu naudojami stiprūs vaistai vėžio ląstelėms naikinti, gali būti skiriamas prieš operaciją arba po jos.

Spindulinė terapija taip pat gali būti taikoma siekiant sumažinti navikus arba palengvinti simptomus, kai didelės energijos spinduliai nukreipiami į vėžines ląsteles ir jas sunaikina.

Be to, tikslinė terapija gali būti nukreipta į tam tikrus vėžio ląstelių pakitimus, todėl tam tikriems pacientams ją galima taikyti.

Prevencija

Užkirsti kelią plaučių vėžiui gali padėti keli svarbūs gyvenimo būdo pasirinkimai. Svarbiausias žingsnis – mesti rūkyti, jei šiuo metu rūkote. Jei nerūkote, venkite pasyvaus rūkymo, nes jis gali kelti panašų pavojų.

Sveika mityba, kurioje gausu vaisių ir daržovių, taip pat gali palaikyti plaučių sveikatą. Daug antioksidantų turintys maisto produktai, pavyzdžiui, uogos ir lapiniai žalumynai, gali padėti apsaugoti ląsteles nuo pažeidimų.

Labai svarbu reguliariai užsiimti fizine veikla; siekite bent 30 minučių vidutinio sunkumo fizinio krūvio daugelį dienų.

Rūpinkitės savo aplinka ir ribokite kenksmingų medžiagų, tokių kaip asbestas, radonas ir oro tarša, poveikį. Jei dirbate pramonėje, kurioje galite susidurti su šių toksinų poveikiu, imkitės tinkamų atsargumo priemonių ir naudokite apsaugines priemones.

Reguliarios patikros ir tyrimai, ypač jei esate didelės rizikos grupėje, gali padėti anksti pastebėti bet kokias problemas. Taip pat svarbu būti informuotam apie plaučių vėžį ir jo rizikos veiksnius; žinios gali padėti priimti pagrįstus sprendimus, padedančius išsaugoti plaučių sveikatą.

Augaliniai papildai plaučių sveikatai

Kai kalbama apie plaučių sveikatos palaikymą, yra keletas natūralių vaistų ir vaistažolių papildų, kurie gali būti naudingi. Nors tam tikros dietos ir maisto produktai gali pagerinti jūsų savijautą, tam tikri vaistažolių papildai gali suteikti esminių maistinių medžiagų, kurios palaiko plaučių funkciją.

Pavyzdžiui, tokios vaistažolės, kaip šilkmedis ir lobelija, yra žinomos dėl savo teigiamo poveikio kvėpavimo takams. Šermukšnis tradiciškai naudojamas kvėpavimo takams raminti, o lobelija gali padėti esant kvėpavimo sutrikimams.

Kitos vaistažolės, pavyzdžiui, čiobreliai ir pipirmėtės, dėl savo priešuždegiminių ir spazmus mažinančių savybių taip pat gali palaikyti plaučių sveikatą.

Be vaistažolių, yra vaistinių preparatų ir papildų, kurie gali padėti stiprinti plaučių sveikatą. Pavyzdžiui, N-acetilcisteinas (NAC) yra papildas, kuris veikia kaip stiprus antioksidantas ir gali padėti sumažinti gleivių kiekį plaučiuose.

Omega-3 riebalų rūgštys, esančios žuvų taukų papilduose, pasižymi priešuždegiminiu poveikiu ir gali palaikyti bendrą plaučių funkciją.

Nors šios natūralios priemonės ir papildai gali būti naudingi, prieš pradedant bet kokį naują gydymą svarbu pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu, ypač jei turite ankstesnių ligų arba vartojate kitus vaistus.

Dietos, kurios gali padėti

Tam tikros dietos, galinčios padėti plaučių sveikatai, yra Viduržemio jūros dieta, priešuždegiminė dieta, augalinė dieta ir DASH dieta.

Viduržemio jūros regiono dietoje gausu vaisių, daržovių, neskaldytų grūdų ir sveikų riebalų, kurie gali padėti sumažinti uždegimą ir pagerinti bendrą kvėpavimo takų funkciją.

Priešuždegiminėje dietoje daugiausia dėmesio skiriama maisto produktams, kurie mažina uždegimą organizme ir gali padėti gydyti kvėpavimo takų ligas.

Augalinė dieta akcentuoja viso augalinio maisto, kuriame gausu maistinių medžiagų ir antioksidantų, galinčių pagerinti plaučių sveikatą, vartojimą.

Pagal DASH dietą, skirtą kraujospūdžiui mažinti, vartojama daug vaisių, daržovių ir neriebių pieno produktų, o subalansuota mityba skatina bendrą širdies ir plaučių sveikatą.

Maisto produktai ir gėrimai, kurie gali padėti

Plaučių sveikatą gali palaikyti šie maisto produktai ir gėrimai: čiobreliai, raudonėliai, ciberžolė, imbieras, medus, žalioji arbata ir įkvepiamas eukaliptų aliejus.

Čiobreliuose ir raudonėliuose yra junginių, galinčių padėti išvalyti gleives ir sumažinti užsikimšimą, taip skatinant sveikesnį kvėpavimą.

Ciberžolė, kurios veiklioji medžiaga yra kurkuminas, pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, galinčiomis sumažinti kvėpavimo takų uždegimą, todėl yra naudinga kvėpavimo takų veiklai.

Imbieras ir medus gali būti derinami su ciberžole šiltuose gėrimuose, kad suteiktų raminamąjį poveikį.

Žaliojoje arbatoje gausu antioksidantų, kurie gali apsaugoti plaučius nuo laisvųjų radikalų daromos žalos.

Eukaliptų aliejus, nors ir nevartojamas, gali būti įkvepiamas, kad padėtų atverti kvėpavimo takus ir palengvintų kvėpavimo takų sutrikimus, inhaliuojant garais arba naudojant difuzorių.

Prieš naudodami šias priemones, ypač jei gydotės nuo plaučių vėžio ar turite kitų sveikatos problemų, visada pasikonsultuokite su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju, nes jis gali patarti, kaip saugiai ir veiksmingai pasirūpinti plaučių sveikata.

Dažnai užduodami klausimai

Kaip sveikatos priežiūros specialistai diagnozuoja plaučių vėžį?

Plaučių vėžio diagnozė gali būti pradedama nuo anamnezės ir gydytojo atliekamos fizinės apžiūros.

Jis gali rekomenduoti atlikti vaizdinius tyrimus, pavyzdžiui, rentgeno ar kompiuterinės tomografijos tyrimus, kad būtų galima ieškoti pakitimų.

Jei paaiškėja kas nors neįprasto, gali būti atliekama biopsija audiniui ištirti.

Kraujo tyrimai taip pat gali padėti surinkti daugiau informacijos.

Viso proceso metu jie gali su jumis aptarti savo išvadas ir užtikrinti, kad suprastumėte kiekvieną diagnozės nustatymo etapą.

Ar plaučių vėžys gali būti paveldimas arba genetinis?

Taip, plaučių vėžys gali būti paveldimas arba genetinis. Jei jūsų šeimoje yra sirgusių plaučių vėžiu, rizika gali būti didesnė dėl paveldėtų genetinių mutacijų.

Svarbu suprasti, kad nors genetika gali būti svarbi, aplinkos veiksniai taip pat turi didelę įtaką jūsų rizikai.

Jei nerimaujate dėl savo šeimos istorijos, apsvarstykite galimybę su gydytoju aptarti genetinius tyrimus, kad geriau suprastumėte galimą riziką ir kaip ją valdyti.

Kokie gyvenimo būdo pokyčiai gali pagerinti plaučių sveikatą?

Norėdami pagerinti savo plaučių sveikatą, galite apsvarstyti galimybę keisti gyvenimo būdą. Labai svarbu mesti rūkyti, jei dar nemetėte, nes tai viena didžiausių grėsmių jūsų plaučiams.

Reguliari mankšta gali padidinti plaučių talpą, todėl užsiimkite tokia veikla kaip vaikščiojimas ar važinėjimas dviračiu.

Subalansuota mityba, kurioje gausu vaisių ir daržovių, gali padėti organizmui kovoti su toksinais.

Ar yra paramos grupių plaučių vėžiu sergantiems pacientams?

Taip, yra daug paramos grupių plaučių vėžiu sergantiems pacientams.

Galite rasti vietinių ir internetinių bendruomenių, kuriose galėsite bendrauti su kitais žmonėmis, suprantančiais, ką išgyvenate. Šiose grupėse galite saugiai dalytis patirtimi, užduoti klausimus ir gauti emocinę paramą.

Dalyvavimas šiose grupėse gali padėti jums jaustis mažiau izoliuotiems ir suteikti jums daugiau jėgų kelionės metu.

Nedvejodami kreipkitės ir suraskite jums tinkančią grupę.

Koks yra plaučių vėžiu sergančių pacientų išgyvenamumas?

Plaučių vėžiu sergančių pacientų išgyvenamumas gali labai skirtis priklausomai nuo tokių veiksnių kaip ligos stadija ir bendra sveikatos būklė.

Apskritai ankstyvas ligos nustatymas gali pagerinti rezultatus, o daugelis pacientų, taikant tinkamą gydymą, gali gyventi ilgiau nei tikėtasi.

Labai svarbu aptarti savo konkrečią situaciją su gydytoju, nes jis gali suteikti asmeniškesnį supratimą apie tai, ko tikėtis, ir geriausius priežiūros variantus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *