Stivenso-Džonsono sindromas: Simptomai, priežastys, gydymas, prevencija

Aleksandra
Sukūrė
9 min. skaitymo

Stivenso-Džonsono sindromas yra sunki odos reakcija, kuriai būdingi skausmingi bėrimai, į gripą panašūs simptomai ir galimos komplikacijos, pažeidžiančios gleivines. Šį sindromą gali sukelti vaistai, infekcijos ir kiti veiksniai, todėl būtina skubi medicininė pagalba, kad būtų galima tinkamai diagnozuoti ir gydyti.

Su Stivenso-Džonsono sindromu susiję simptomai, priežastys, gydymo galimybės ir prevencinės priemonės nagrinėjamos šiame pranešime.

Trumpai

  • Stivenso-Džonsono sindromas pasireiškia į gripą panašiais simptomais, skausmingais bėrimais, pūslėmis ir burnos opomis, galinčiomis sukelti dehidrataciją.
  • Dažniausios priežastys yra nepageidaujamos reakcijos į vaistus, infekcijos ir rizikos veiksniai, pavyzdžiui, nusilpusi imuninė sistema.
  • Labai svarbu nedelsiant imtis medicininių veiksmų, dažnai prireikia hospitalizacijos ir gydymo, pavyzdžiui, intraveninių skysčių ir skausmo malšinimo.
  • Prevencija apima genetinę atranką, vaistų vartojimo istorijos žinojimą ir žinomų dirgiklių vengimą, kad būtų sumažinta rizika.
  • Žolelių užpilai, pavyzdžiui, alijošiaus ir ciberžolės arbata, gali padėti sumažinti uždegimą ir paskatinti gijimą kartu su medicininiu gydymu.

Simptomai

Stivenso-Džonsono sindromo (SJS) simptomai gali būti į gripą panašūs simptomai, tokie kaip karščiavimas, kūno skausmai, bloga savijauta, galvos ir sąnarių skausmas. Dažni pradiniai požymiai taip pat yra kosulys ir gerklės skausmas.

Ligai progresuojant gali atsirasti skausmingas raudonas ar violetinis bėrimas, kuris paprastai prasideda viršutinėje kūno dalyje ir plinta, o ant odos ir gleivinių atsiranda pūslių. Taip pat gali atsirasti tikslinių pažeidimų. Be to, dėl gleivinės pažeidimo gali atsirasti skausmingų burnos opų, pasunkėti rijimas ir padidėti dehidratacijos rizika. Norint laiku įsikišti, labai svarbu anksti atpažinti šiuos simptomus.

Priežastys

Stivenso-Džonsono sindromą (SJS) gali sukelti nepageidaujamos reakcijos į vaistus, ypač į antibiotikus, antikonvulsantus ir priešuždegiminius vaistus. Dažniausi kaltininkai gali būti sulfasalazinas, lamotriginas ir alopurinolis.

Tokios infekcijos kaip herpesas, gripas ir Epstein Barr virusas taip pat gali sukelti SJS, ypač vaikams. Rizikos veiksnių gali padaugėti, jei turite nusilpusią imuninę sistemą arba SJS pasireiškė šeimoje. Ankstesnės nepageidaujamos reakcijos į vaistus gali padidinti jautrumą SJS. Nedidelės infekcijos gali sukelti sunkias imunines reakcijas ir paskatinti SJS. Būkite budrūs ir informuoti apie šiuos rizikos veiksnius, kad apsisaugotumėte.

Gydymas

Stivenso-Džonsono sindromo (SJS) gydymas reikalauja neatidėliotinos medicininės intervencijos, o sunkiais atvejais dažnai prireikia hospitalizacijos intensyviosios terapijos arba nudegimų skyriuose. Nustačius diagnozę gali tekti iš karto nutraukti vaisto, kuris sukėlė SJS, vartojimą.

Skysčių gaivinimas į veną padeda suvaldyti dehidrataciją ir elektrolitų disbalansą. Vandens gėrimas yra svarbus bendram atsigavimui.

Žaizdų priežiūrai naudojami nelipnūs tvarsčiai ir vietiniai antimikrobiniai preparatai. Būtinas skausmo malšinimas, kuriam gali būti naudojami opioidai arba stiprūs analgetikai.

Sisteminis imunomoduliuojantis gydymas, pavyzdžiui, ciklosporinas ir intraveniniai kortikosteroidai, gali pagreitinti sveikimą. Svarbiausia yra palaikomoji priežiūra, įskaitant akių tepimą ir mitybos palaikymą.

Taip pat būtina stebėti, ar nėra infekcijų ir kvėpavimo problemų. Nauji gydymo būdai, tokie kaip takrolimuzas ir JAK inhibitoriai, teikia vilčių, o tai rodo, kad siekiant pagerinti pacientų, sergančių SJS, būklę, svarbu tęsti mokslinius tyrimus.

Prevencija

Stivenso-Džonsono sindromo (SJS) prevencija gali prasidėti nuo informuotumo ir aktyvių priemonių. Jei priklausote didelės rizikos grupei, pavyzdžiui, azijiečių kilmės asmenims, prieš vartodami tam tikrus vaistus, pavyzdžiui, karbamazepiną, apsvarstykite galimybę atlikti genetinius tyrimus. Visada peržiūrėkite savo šeimos istoriją; jei artimi giminaičiai yra patyrę SJS, būkite ypač atsargūs.

Pasidarykite HLA-B*1502 alelio tyrimą, kad įvertintumėte savo jautrumą vaistams. Jei anksčiau sirgote SJS, venkite bet kokių ankstesnių dirgiklių ir aptarkite savo vaistų vartojimo istoriją su gydytoju. Labai svarbu mokytis apie kryžminį giminingų vaistų klasių reaktyvumą. Galiausiai naudokitės medicininio perspėjimo sistemomis ir informuokite kitus apie savo SJS istoriją ir sukeliančius veiksnius, taip užtikrindami, kad skubios pagalbos tarnybos žinotų apie jūsų riziką.

Žolelių užpilai, padedantys atsipalaiduoti

Gydant Stivenso-Džonsono sindromą, jūsų mityba gali būti labai svarbi jūsų sveikimui. Tam tikrų maisto produktų ir gėrimų, pavyzdžiui, raminančių vaistažolių antpilų, vartojimas gali suteikti palengvėjimą ir palaikyti gijimo procesą.

Panagrinėkime, kokios galimybės gali būti jums naudingos šiuo sudėtingu laikotarpiu.

Dietos, kurios gali padėti

Stivenso-Džonsono sindromo (SJS) gydymo procesą galinčios palengvinti dietos: priešuždegiminės dietos, augalinės dietos, dietos be glitimo ir dietos, kuriose gausu antioksidantų.

Priešuždegiminės dietos gali padėti sumažinti uždegimą ir paskatinti gijimą dėl maisto produktų, kuriuose gausu omega-3 riebalų rūgščių ir prieskonių, pavyzdžiui, ciberžolės. Augalinė mityba gali suteikti svarbiausių maistinių medžiagų ir antioksidantų, kartu išvengiant galimų alergenų, esančių gyvūninės kilmės produktuose. Dieta be glitimo gali būti naudinga asmenims, turintiems jautrumą glitimui, sumažinti žarnyno uždegimą ir pagerinti bendrą sveikatą. Mityba, kurioje gausu antioksidantų, gali padėti kovoti su oksidaciniu stresu ir palaikyti odos atstatymą, taip padėdama atsigauti.

Maisto produktai ir gėrimai, kurie gali padėti

Maisto produktai ir gėrimai, kurie gali padėti gydyti Stivenso-Džonsono sindromą, yra alavijų sultys, ciberžolių arbata, ramunėlių arbata ir neemo kapsulės.

Alavijo sultys dėl savo raminamųjų savybių gali padėti sumažinti uždegimą ir paskatinti gijimą. Ciberžolės arbata yra stiprus priešuždegiminis gėrimas, kuris gali padėti sumažinti patinimą ir diskomfortą.

Ramunėlių arbata pasižymi raminamuoju poveikiu, todėl ji padeda nuraminti sudirgusią odą ir gleivinę. Neemo kapsulės gali padėti valyti kraują ir prisidėti prie bendros odos sveikatos, stiprindamos organizmo gijimo gebėjimus. Prieš pradėdami vartoti bet kokias vaistažoles, visada pasikonsultuokite su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju, kad užtikrintumėte saugumą ir išvengtumėte galimos sąveikos.

Dažnai užduodami klausimai

Ar Stivenso-Džonsono sindromas gali būti paveldimas genetiškai?

Stivenso-Džonsono sindromas nėra tiesiogiai paveldimas, tačiau tam tikri genetiniai polinkiai gali būti perduodami. Jei turite šeimos narį, kuriam pasireiškė SJS, jūsų rizika gali būti didesnė dėl bendrų genetinių veiksnių.

Specifiniai genetiniai žymenys, ypač HLA genuose, gali padidinti jautrumą, kai juos sukelia tam tikri vaistai. Šeimos anamnezės supratimas gali padėti imtis prevencinių priemonių.

Koks yra Stivenso-Džonsono sindromo pasveikimo laikas?

Stivenso-Džonsono sindromo pasveikimo laikas gali labai skirtis priklausomai nuo jūsų būklės sunkumo. Paprastai oda gali užgyti per 2-3 savaites, jei nėra jokių komplikacijų.

Tačiau visiškas pasveikimas gali užtrukti nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių. Šiuo etapu galite jausti lėtinį nuovargį, todėl būtina vengti bet kokių simptomų sukėlusių vaistų, kad jie nepasikartotų. Jūsų bendra sveikatos būklė ir tai, kaip greitai gausite gydymą, taip pat gali turėti įtakos sveikimo trukmei.

Ar yra ilgalaikis poveikis po pasveikimo?

Taip, po pasveikimo gali būti ilgalaikių padarinių. Gali atsirasti odos komplikacijų, nuolatinis nuovargis ar net psichologinių problemų, tokių kaip depresija ir nerimas.

Būtina atidžiai stebėti savo fizinę ir psichinę sveikatą. Reguliarūs patikrinimai pas gydytoją gali padėti suvaldyti šias komplikacijas. Jei jaučiatės prislėgti, nedvejodami kreipkitės psichologinės pagalbos. Atminkite, kad šių ilgalaikių padarinių šalinimas yra gyvybiškai svarbus siekiant pagerinti bendrą gyvenimo kokybę.

Ar Stivenso-Džonsono sindromas yra užkrečiamas?

Ne, Stivenso-Džonsono sindromas nėra užkrečiamas. Jūs negalite juo užsikrėsti per tiesioginį kontaktą su sergančiuoju. Ją sukelia reakcijos į vaistus ar infekcijas, o ne plintanti tarp žmonių.

Daugelis gali klaidingai manyti, kad odos ligos yra užkrečiamos dėl matomų simptomų, tačiau supratimas apie tai gali padėti sumažinti stigmą. Jei nerimaujate dėl SJS, daugiau dėmesio skirkite švietimui ir informuotumui, o ne nerimaukite dėl perdavimo.

Kaip galiu padėti Stevens-Johnson sindromu sergančiam žmogui?

Norėdami padėti Stevens-Johnson sindromu sergančiam žmogui, pirmiausia būkite šalia ir įsiklausykite į jo poreikius. Pasiūlykite praktinę pagalbą, pavyzdžiui, padėti atlikti kasdienes užduotis ar tvarkyti vaistus.

Skatinkite juos išreikšti savo jausmus ir, jei reikia, kreiptis į specialistus. Būdami informuoti apie jų būklę, galite suteikti reikšmingą paramą.

Prisijunkite arba padėkite surasti paramos grupes, kuriose jie galėtų bendrauti su kitais, susiduriančiais su panašiais iššūkiais, ir užtikrinti, kad jie jaustųsi mylimi ir vertinami visos kelionės metu.

Palikite komentarą